Komentari i analize

Zloupotreba vlasti: Raspolaganje javnim novcem kao stranačkom imovinom – Entitetske vlasti diskriminišu građane opština kojim na čelu nisu ljudi iz njihovih stranaka

Inače, svoju brutalnu verziju ovaj koncept korumpiranja stanovništva neke lokalne zajednice ili njegovog kažnjavanja ukoliko je glasao za drugu opciju, doživio je, svojevremeno, u Republici Srpskoj, otvorenim prijetnjama lidera SNSD-a građanima opština i gradova koji izaberu neku drugu stranku na vlast, odnosno njenog predstavnika za (grado)načelnika.

Mito i korupcija imaju hiljade lica. Na jedno od njih ovih dana ukazali su gradonačelnici nekih Federalnih gradova opština koji ne pripadaju SDA ili HDZ-u BiH.

Oni su reagovali na podjelu 39 miliona KM iz federalnoga budžeta, za infrastrukturne projekte u gradovima i općinama u Federaciji, od strane Federalne vlade, ustvrdivši da su sredstva dijeljena po političkoj podobnosti, odnodno da su opštine i gradovi, gdje vladaju SDA i HDZ dobile više novca, od onih u kojim su gradonačelnici iz stranaka koje su na Federalnom nivou u opoziciji.

Član Predsjedništva Socijaldemokratske partije i gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović, zbog ovoga, je ustvrdio da su građani Federacije BiH žrtva političke diskriminacije.

Naglasio je da je Cazin dobio 2 KM po stanovniku, Tuzla 2 KM, Zenica 3 KM, Gračanica 6 KM, Centar Sarajevo 6 KM, a da je Trnovo dobilo 124 KM po stanovniku, Neum 91 KM, a Ravno 87 KM.

“U Trnovu jedan čovjek vrijedi 60 puta više nego u Tuzli ili Zenici? To je očigledni primjer diskriminacije”, istakao je Imamović.

U Vladi Federacije ne vide problem (Doduše, nisu ga vidjeli ni kad su nabavljali respiratore, pa sad Premijer i Ministrica finansija redovno posjećuju zgradu Suda). Pravdaju se formalnim stvarima. Konkurs je, kažu, bio jasan i sredstva su raspoređena na osnovu prijavljenih projekata.

Što znači da smo ponovo došli do omiljene mantre ovdašnjih vlasti, koju je patentirao nekadašnji premijer Vlade Federacije Nedžad Branković: “Sve je po zakonu”.

Da, kao što se direktori javnih ustanova i preduzeća ne postavljaju po stranačkoj pripadnosti i dogovoru stranaka vladajuće koalicije nego na osnovu zakonski utvrđenih kriterija i stručnosti i kvaliteta kandidata. To svi znamo, zar ne?

Kuriozitet je da su u odbranu odluka Vlade ustali načelnik Općine Novi Travnik Stjepan Dujo iz HDZ-a i gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić, koji je nedavno podržao predsjednika SDA Bakira Izetbegović u utrci za Predsjdništvo BiH.

Inače, svoju brutalnu verziju ovaj koncept korumpiranja stanovništva neke lokalne zajednice ili njegovog kažnjavanja ukoliko je glasao za drugu opciju, doživio je, svojevremeno, u Republici Srpskoj, otvorenim prijetnjama lidera SNSD-a građanima opština i gradova koji izaberu neku drugu stranku na vlast, odnosno njenog predstavnika za (grado)načelnika.

Milorad Dodik je tako nakon izbornog poraza u Banjaluci zaprijetio da će entitet Republika Srpska prekinuti “sve investicije” u Banjoj Luci.

“Mislim da je važno da govorimo jasno. On (novi gradonačelnik Stanivuković) ima svoje nadležnosti i predstavlja grad, neka se šepuri i radi. Rekao je da će đaci i penzioneri dobiti besplatan gradski prijevoz. Neka predloži, podržat ćemo, ali hajde da vidimo kako će to finansirati. Kako će finansirati gradsko grijanje koje smo mi svake godine subvencionirali. Zašto bi to radila Republika Srpska? Imamo i druge općine (čiji su gradonačelnici iz SNSD-a) koje treba pomoći. Prekinut ćemo sve investicija sa nivoa RS-a”, poručio je tada Dodik.

Oni koji upravljaju budžetskim sredstvima Federacije samo nisu tako primitivno bahati i samouvjereni, ali “princip je isti, sve su ostalo nijanse”.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije