Građanski aktivizam u susjedstvu

Crna Gora: Mještani Straševine i Kličeva blokirali saobraćaj u tunelu Budoš. Traže da se ukloni sporni materijal.

Tunel Budoš (Foto: Svetlana Mandić)
Netransparentnost rada vlasti i institucija pod njenom kontrolom i sistemsko ignorisanje građana kao faktora pri donošenju odluka dovodi do problema i u situacijama u kojima problema, objektivno, ne bi trebalo da bude. No, i u situacijama u kojima građani reaguju i protestuju a u kojima se ispostavi da njihove sumnje nisu opravdane, krivicu ne snose građani, nego vlast i institucije koje takve reakcije proizvode prvo svojom netransparentnošću a drugo, mnogo značajnije, svojim uobičajenim ponašanjem koje opravdano izaziva nepovjerenje u njih i njihov rad. Što bi narodna mudrost rekla: "Kog su guje jele - taj se i guštera boji". Mada bi možda za naše uslova bila prigodnija prilagođena verzija ove mudrosti: "Kog su guje jednom jele - taj ne zna kad će im to opet past napamet". (Uvod: Antikorupcija)

Mještani naselja Straševina i Kličevo danas su od 19h do 19.30h blokirali saobraćaj ispred tunela Budoš, prenosi portal Radio televizije Nikšić (RTNK).

Oni traže da se sporni materijal koji je deponovan na privatnom i državnom vlasništvu u naselju Straševina ukloni.

Mještanin Stevan Nikčević je kazao da je ovaj protest apel institucijama da rade svoj posao i da žele da dobiju informaciju kako je ovaj otpad stigao iz brodogradilišta i zašto je lagerovan tu, odnosno, na ove dvije lokacije, Straševinu i Gračanicu.

Nikčević ističe da je njihov prvi i osnovni zahtjev uklanjanje ovog otpada.

Dodaje, da zahtijevaju od agencije koje se bave ekologijom da pojasne koja je razlika između opasnog i neopasnog grita i načina na koji se oni deponuju.

Kazao je da vjeruju u nalaz Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI) da otpad nije toksičan.

“CETI je kredibilna institucija, vjerujemo u to istraživanje ali tražimo i od agencija koje se bave ekologijom da objave saopštenje koja je razlika između opasnog i neopasnog grita i načina na koji se oni deponuju odnosno načina na koji se tretira taj otpad”, kazao je Nikčević.

Miloš Trebješanin, predsjednik Savjeta Mjesne zajednice (MZ) Straševina je kazao da ih niko ništa nije pitao kad je odlagan grit.

“Na svoju ruku su izručili taj otpad gdje ne treba, pa sad mještani zahtijevaju da se to makne”, kazao je Trebješanin.

Saopštili su da je naredni protest zakazan za srijedu, 21. avgust u 19 časova, do kada će čekati da Uprava za inspekcijske poslove izda naređenje za uklanjanje grita.

Televizija Vijesti je juče javila da je Centar za ekotoksikološka ispitivanja (CETI) utvrdio da materijal nasut na privatnoj i državnoj imovini u nikšićkom naselju Straševina nije opasan.

Ipak, da je riječ o gritu iz Bijele, kako to tvrde mještani Straševine koji danima traže uklanjanje nasutog materijala, može se naslutiti iz nalaza CETI-ja u koji je Televizija Vijesti imala uvid, a u kojem piše da se radi o otpadu nastalom fizičkom i mehaničkom površinskom obradom metala i plastike i pjeskarenjem.

Mještani Straševine i Kličeva koji se se pobunili zbog nasipanja sumnjivog otpada u blizini njihovih kuća ipak ostaju pri stavu da otpad treba ukloniti, pa su za danas u 19 sati najavili blokadu magistralnog puta Nikšić-Podgorica.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije