Radnički protesti

Protest za spas Nacionalne i Univerzitetske biblioteke BiH

Ugroženo izdavaštvo i resursi za istraživanje i učenje; katanac na naučnom i kulturnom blagu Bosne i Hercegovine - to je izvjestan scenarij ako u Sarajevu bude zatvorena Nacionalna i univerzitetska biblioteka, nakon gotovo 80 godina postojanja.

Mirna protestna šetnja u Sarajevu za očuvanje Nacionalne i Univrezitetske biblioteke Bosne i Hercegovine. Uposlenici su pet mjeseci bez plata i doprinosa. Zbog nebrige za status institucije koja je temelj kulturnog i obrazovnog identiteta zemlje, 25. bi mogla biti i zatvorena, simbolično na isti dan kada je spaljena sarajevska Vijećnica.

Ugroženo izdavaštvo i resursi za istraživanje i učenje; katanac na naučnom i kulturnom blagu Bosne i Hercegovine – to je izvjestan scenarij ako u Sarajevu bude zatvorena Nacionalna i univerzitetska biblioteka, nakon gotovo 80 godina postojanja. Neodgovoran odnos nadležnih prema ovoj, po mnogo čemu, važnoj ustanovi i njeno eventualno zatvaranje značilo bi svojevrstan sumrak kulture na ovom podneblju.

“Proteklog mjeseca imali smo sastanke sa svim nivoima vlasti i kantonalnim i federalnim, i s Ministarstvom civilnih poslova, međutim, zbog političe situacije u Bosni i Hercegovini svi prebacuju odgovornost s jednih na druge i još nismo našli rješenje”, ističe Aldin Huskić, predsjednik Vijeća uposlenika NUBBiH.

Skoro pet mjeseci bez redovnih plaća i zdravstvenog osiguranja, egzistencija 42 uposlenika i dalje je pod upitnikom. Elementarni uslovi za pružanje usluga, ističu između ostalog, ne postoje.

“Upravljačka struktura je ono što nam je najbitnije. I trenutno smo u velikom problemu, jedan od zahtjeva je bio da su interventna sredstva kojim bi se pokrila dosadašnja dugovanja – plate koje zaostaju. Treba otprilike 500.000 KM da bi se pokrilo ovo do sad što se duguje”, navodi Azra Smajić Gačević, rukovoditeljica Virtualne biblioteke BiH.

Razloga i problema preko glave, a šira i stručna javnost se ipak pita kako do dugotrajnog i efektnog sistem. Institucije kulture decenijama stoje na margini. Dosadašnji način finansiranja sedam institucija kulture ukazivao se u mizernom dotoku.

“Nebriga za ovu insituciju dovest će do toga da nas jednostavno što se tiče akademske zajednice i naših radova – oni neće biti standardizirani priznati”, upozorava univerzitetska profesorica Senada Dizdar.

Propadanje Nacionalne biblioteke zasigurno bi osiromašilo intelektualnu baštinu ovog podneblja. Bez optimalnog rješenja sudbina ove ustanove je jasna: preživjela u ratu, nepostojeća u miru.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije