Građanski aktivizam u susjedstvu

Srbija: NVO zabrinute za stanje demokratije i građanskih prava u državi

Da li su NVO i u BiH zabrinute za stanje demokratije i građanskih prava, u (svojoj!) državi? (Antikorupcija)

Mreža nevladinih organizacija Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) upozorila je 27. avgusta da je zabrinuta za stanje demokratije i građanskih prava u Srbiji i njenu dalju evropsku budućnost, i pozvala predstavnike vlasti da se odrede prema učešću najviših državnih zvaničnika u kampanji protiv civilnog sektora.

U otvorenom pismu predsednicima Skupštine i Vlade, Ani Brnabić i Milošu Vučeviću, NKEU navodi da su u prethodnih nekoliko meseci “drastično pogoršani uslovi za građansko delovanje” u Srbiji i da to “zajedno sa kampanjom koju vode novinari tabloida, stvara atmosferu straha i nesigurnosti koja ozbiljno otežava, ako ne i onemogućava dalji rad” te mreže nevladinih organizacija.

Na svom sajtu napisali su da “poslednjih nedelja svedočimo sve češćem hapšenju aktivista, kao i izjavama visokih zvaničnika u kojima se, na osnovu manipulacija pravnim okvirom Republike Srbije, udruženja građana, uključujući članove NKEU koji godinama dele svoje znanje i kapacitete sa državnim insitucijama u okviru procesa pristupanja EU, optužuju da su strani plaćenici, neprijatelji države, osobe koje imaju za cilj destabilizaciju zemlje i ugrožavanje bezbednosti predsednika države”, navodi se.

Mreža dodaje da su pojedini članovi Radne grupe NKEU za poglavlje 35, koja se bavi praćenjem dijaloga Beograda i Prištine, “izloženi neopravdanom i bezrazložnom zadržavanju na graničnim prelazima od pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, očigledno po osnovu spiskova o verbalnom deliktu, pomenutim od strane ministra Ivice Dačića”, i ukazuje da se poslednji takav slučaj dogodio sinoć na beogradskom aerodromu.

U pismu se navodi da su “sve te aktivnosti i izjave neprihvatljive” i da stoje “u direktnoj suprotnosti” s međunarodnim pravom i obavezama koje je Srbija preuzela u oblasti ljudskih prava i demokratskih sloboda, a posebno u okviru pregovaračkih poglavlja 23 i 24.

“Pravo na slobodu izražavanja, okupljanja i udruživanja su temeljna prava koja svaka demokratska država treba da štiti, a trenutni postupci državnih organa dovode u pitanje posvećenost Srbije tim principima”, navodi NKEU u pismu Brnabić i Vučeviću.

NKEU dodaje da smatra neophodnim da se razjasni na koji način Vlada i Narodna skupština vide dalju saradnju sa civilnim sektorom, pa i sa tom mrežom nevladinih organizacija.

“Nacionalni konvent je i dalje spreman da pomogne proces demokratizacije Srbije u okviru procesa pristupanja EU, kao i dijalog na bilo koju temu od značaja za naše društvo, ako postoji istinska spremnost institucija da mu pristupe bez predrasuda o neistomišljenicima i uz istinsku želju da se različita mišljenja uvaže”, navodi NKEU.

Da bi se to desilo, dodaje NKEU, potrebno je da se predstavnici institucija uzdrže od daljih produbljivanja podela unutar društva i da svojim delovanjem obezbede institucionalni dijalog sa svim zainteresovanim akterima, u ranijim fazama odlučivanja, a ne nakon što su određene odluke donete.

Nacionalni konvent o Evropskoj uniji je najbrojnija mreža organizacija civilnog društva u Srbiji koju čini nekoliko stotina članica-udruženja građana, profesionalnih i akademskih organizacija i pojedinaca okupljenih u cilju podrške evropskim integracijama Srbije.

Tokom prethodnih deset godina Nacionalni konvent je odlukama Vlade, odnosno Skupštine Srbije, institucionalno prepoznat kao kanal za uključivanje javnosti u pregovarački proces Srbije i Evropske unije.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije