Radnički protesti

Trebinje: Medicinari nisu zadovoljni uslovima rada

Iz trebinjskog Sindikata su poručili da odustajanja nema i da će se stupiti u generalni štrajk ukoliko ne dođe do ispunjenja njihovih zahtjeva.

Sva četiri sindikata iz zdravstvenog sektora u Trebinju složni su u namjeri da istraju u borbi za poboljšanje uslova rada, a to potvrđuje i preko stotinu zaposlenih iz Doma zdravlja, transfuzije i Bolnice Trebinje.

Predstavnici svih odjeljenja trebinjske Bolnice učestvovali su na današnjem skupu. Prvenstveno se traži povećanje cijene rada sa sadašnjih 159 na 200 KM, a ukazali su i na problem odlaska zdravstvenih radnika iz trebinjske Bolnice.

Sramotno je da se predstavnici jednog važnog sektora kao što je zdravstvo na ovaj način bore za bolje uslove rada, poručila je Radosava Pištinjat, predsjednik Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu Tebinje. Ona je rekla da se ne pristaje na milostinju koju su ponudili resorno ministarstvo i Vlada Republike Srpske u vidu 100 KM povišice plate za medicinske sestre.

“Ako jedna medicinska sestra radi za 1.300 KM u današnje vrijeme, kada pogledate kolike su cijene, Sindikat i mi svi tražimo minimalnu cijenu rada u zdravstvu 200 KM sa sadašnjih 159,50 KM i izmjene Zakona o platama, gdje su naši koeficijenti i ostale stvari koje treba da se rješavaju Zakonom o platama.

Pogledajte, poskupjela je struja, sa strujom idu i ostale cijene. Sve i da nam daju tih 200 maraka cijenu rada, za par mjeseci nam to ništa neće značiti ako nastave cijene ovako da divljaju.

Mi godinama imamo jednu platu zaostatka, ima 7-8 godina sigurno, dok Klinički centar prima platu redovno”, rekla je Radosava Pištinjat, predsjednik Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu Trebinje.

Dodala je da, prema informacijama kojima raspolaže, plate kasne zdravstvenim radnicima svih zdravstvenih ustanova u RS izuzev u UKC Banjaluka za čije se plate mjesečno izdvoji sredstava kao za plate svih ostalih zdravstvenih ustanova. Ona smatra da se time čuva socijalni mir te da nije korektan takav odnos Vlade RS i nadležnog ministarstva.

Pištinjat je u obraćanju kolegama istakla i veliku svakodnevnu borbu medicinskog sektora za vrijeme pandemije korona virusa naglasivši da su se za to vrijeme pojedinci bogatili kroz brojne sporne nabavke za vrijeme pandemije, počevši od nabavke neispravnih respiratora do nabavke osnovne opreme (kombinezoni, maske, rukavice) po cijeni višestruko većoj od stvarne cijene.

Kao jedan od problema koji je evidentan je navedeno suočavanje sa sve većim brojem radnika koji nezadovoljni uslovima napuštaju Bolnicu Trebinje. Veliki broj medicinskih sestara napustio je Bolnicu, a očekuju se i novi odlasci, kaže Pištinjat i podvlači značaj iskusnih medicinskih sestara u radu Bolnice.

Nemali broj zaposlenih je, tvrdi Radosava Pištinjat, posao u Bolnici zamijenio poslom van struke, kako u Trebinju tako i u susjednom Dubrovniku.

“Menadžment naše ustanove prima nove mlade radnike, ali te mlade radnike treba neko da obuči. Da li ima dovoljno vremena do nove Bolnice da se ti mladi ljudi obuče?! Ne može mladi radnik da zamijeni iskusne i dobre sestre koje su otišle već, a neke planiraju da idu”, kaže Pištinjat

Menadžment trebinjske Bolnice podržava zahtjeve i sa medicinskim osobljem ući će u zajedničku borbu za poboljšanje loših uslova, rekla je Nikolina Mučibabić, portparol Javne ustanove Bolnica Trebinje.

“Menadžment ustanove je uvijek uz svoje radnike i sindikalne organizacije i tako će biti i u narednom periodu. Sigurno je da će menadžment sjesti sa svim zaposlenim kako bismo zajedno bili u toj borbi za poboljšanje uslova jer zaista uslovi u kojima rade zdravstveni radnici nisu dobri, svjesni smo kakav posao rade koji je zaista težak, zahtjevan, jako odgovoran i stresan”, izjavila je Nikolina Mučibabić, portparol Javne ustanove Bolnica Trebinje.

Iz trebinjskog Sindikata su poručili da odustajanja nema i da će se stupiti u generalni štrajk ukoliko ne dođe do ispunjenja njihovih zahtjeva.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije