Građanski aktivizam

200.000 stanovnika ove države ispašta i žrtve su organizovane zavjere: Prevareni žiranti traže pomoć od OHR-a

“Imamo podatke da si je do sada život oduzelo 39 žiranata, a da ih je više od stotinu umrlo usljed utvrđenog stresnog poremećaja i psihičkih oboljenja. Od početka govorimo i argumentovano tvrdimo da krivca vidimo prvenstveno u bankama, jer nisu provjeravale kreditnu sposobnost dužnika…”, navode iz Udruženja prevarenih žiranata u BiH.

Saučesništvom izvršnih, zakonodavnih i sudskih vlasti u Bosni i Hercegovini, davanjem kredita mimo bankarskih propisa, čak i pojedincima sa biroa i firmama u bankrotu, 200.000 stanovnika ove države ispašta i žrtve su organizovane zavjere. Riječ je o žirantima, a ta organizovana zavjera ide u lancu od Ministarstava finansija FBiH i RS, Agencije za bankarstvo, Parlamenta FBiH i Republike Srpske, banaka, pa do sudija i tužilaca.

Ovo za portal Antikorupcija.info tvrdi ugledni i priznati ekonomski stručnjak Dr.oec. Mika J. Nikić, koji je najveći dio svog radnog vijeka proveo u Poreskoj upravi RS i važi za izvrsnog stručnjaka kada je oblast finansija u pitanju.

Nikić je i član Upravnog odbora Udruženja prevarenih žiranata u BiH, navodeći da je posebno u periodu između 2003. i 2006. godine u BiH, omča oko vrata stisla najveći broj prevarenih žiranata, a koji sve do danas zbog sudskih postupaka i tereta moraju vraćati tuđe kredite.

“Imamo podatke da si je do sada život oduzelo 39 žiranata, a da ih je više od stotinu umrlo usljed utvrđenog stresnog poremećaja i psihičkih oboljenja. Od početka govorimo i argumentovano tvrdimo da krivca vidimo prvenstveno u bankama, jer nisu provjeravale kreditnu sposobnost dužnika pa je tako neko sa platom oko 300 maraka mogao podići 27 kredita i to u roku od 26 mjeseci. U tom kritičnom periodu za žirante dužnicima i bez platežne moći bila su za kreditni dosije potrebna svega tri papira. Vlasti su im to omogućavale i to svjesno” – tvrdnja je Nikića.

Kaže i da sudovi i dalje presude donose na osnovu zakona o obligacionim odnosima koji žiranti ne spore, ali insistiraju na tome da se primjeni zakon o bankama, koje su, kako kaže, bile dužne da provjere kreditnu sopsobnost onog lica koje zatraži kredit.

Udruženje prevarenih žiranata je tokom ovog mjeseca identifikovalo sa odgovarajućim dokazima sudove i sudije u Banjaluci, Sarajevu, Foči, Istočnom Sarajevu, Trebinju, Modriči i Doboju, koji su, po Udruženju, zaobilazeći bankarske propise i primjenom pogrešnih zakona, žirantima uskratili pravo na pravično suđenje i presudama im ugrozili pravo na imovinu.

“Imenovali smo i troje koordinatora za odnose sa Kancelarijom visokog predstavnika u BiH (OHR), kojoj smo se već obratili za pomoć. Pozvali smo se na garantovane članove Evropske Konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i Prvog protokola Konvencije, kao i Opšte deklaracije o pravima čovjeka Ujedinjenih nacija, čiji je potpisnik i Bosna i Hercegovina. Naglasili smo da i od njihove reakcije i postupanja zavisi sudbina više desetina hiljada ozlojeđenih građana i njihovih najbližih od Neuma do Šamca, Une do Drine. Oni više od 15 godina bezuspješno traže zaštitu od institucija BiH svih nivoa. Sudije, tužioci, ministri, premijeri, poslanici, svi se prave „gluvim i slijepim“. Odlučili smo se na ovaj korak i kontakt sa OHR, jer nam je uzaludno poslednje u nizu obraćanja vlastima u BiH bilo pismo upućeno NSRS i Parlamentu FBiH“ – pojašnjava ovaj istaknuti ekonomski stručnjak, inače autor brojnih publikacija i knjiga iz oblasti finansija.

Iz Udruženja prevarenih žiranata su OHR-u prezentirali i šemu, po kojoj su ministarstva finansija naložila Agenciji za bankarstvo da ne kontroliše kreditno poslovanje banaka i da opstruišu Zakon o agencijama. Parlamentarci su u zakonska rješenja ugradili odredbu o imunitetu sudija i tužilaca, pa su oni ostali izvan zakona i ne odgovaraju nikome, odnosno tzv. nezavisnost sudija i tužilaca je bio samo  licemjerni izgovor za  opstrukcije  i nezakonite odluke.

„Bankama je data sloboda da  daju kredite samo na osnovi mjenice i /ili ugovora o jemstvu, ignorisanjem 18 članova Odluke o minimalnim standardima za dokumentovanje kreditnih aktivnosti banaka. Sudovi su prećutno prihvatali nepotpune tužbe, pa su presude izricali po članovima Zakona o obligacionim odnosima ili  mjeničnom pravu. Ne provjeravajući validnost ni ugovora o jemstvu niti  mjenice jemca, što je u suprotnostima po propisima i Zakona o zaštiti potrošača BiH i Zakona o mjenici“ – kaže na kraju razgovora za naš portal Nikić, podvlačeći i ulogu tužilaca, koji su, kako kaže, odbacivali tužbe žiranata.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije