Građanski aktivizam

4 godine od skandala sa italijanskim otpadom u Drvaru, konačno podignuta i potvrđena optužnica protiv tadašnjeg ministra u Vladi K10: Pravda je definitivno spora. A da li je dostižna, vidjećemo.

Velika slika: Istovareni italijanski otpad u hali napuštene fabrike u Drvaru / Mala slika gore: Prve protestne blokade saobraćajnica / Mala slika dole: Bivši ministar i aktuelni optuženik Hikmet Hodžić
Anes Podić, iz Udruženja građana Eko akcija, na sve što se događalo tih dana, konstatovao je: ''Ovo je još jedan primjer gdje se pokazalo da brigu o nama i našoj zemlji nije moguće prepustiti izabranim i imenovanim političarima - briga o našem okolišu mora postati naša svakodnevna bitka.''

Skandal sa italijanskim otpadom, koji je u ljeto 2020., praktično na samom početku pandemijske krize, tresao prije svega Drvar ali i čitavu Federaciju ovih dana dobija svoj pravosudni epilog.

Podsjećamo, početkom jula 2020. građani Drvara, a nešto ranije i Bosanskog Grahova, blokirali su saobraćajnice koje prolaze tim područjem, zbog 373 tona reciklažnog otpada koji je firma iz Srbije, uvezla iz Italije i nelegalno deponovala na području ove dvije i još nekoliko opština u BiH.

Građani, zabrinuti informacijom da se radi o otpadu iz zaraženih područja i glasinama da je u njemu i medicinski otpad, od Federalne vlade, odnosno nadležnog Ministarstva okoliša i turizma, zahtjevali su hitno uklanjanje otpada sa njihovog područja.

U nastavku će se ispostaviti da otpad nije bio zaražen i opasan, ali da je “zaražen” bio sistem, odnosno da je čitav skandal nastao zbog izdavanja spornih dozvola za uvoz reciklažnog otpada, fantomskoj firmi koja nije imala ni pogone, ni mašine za reciklažu, pa joj je čak i sjedište firme u Drvaru bilo lažno.

Pod pritiskom građana i medija, Federalno Ministarstvo ekologije i turizma poništilo je dozvolu za uvoz otpada, organizovalo njegovo odvoženje i spaljivanje. A podnijelo je i tužbu nadležnom tužilaštvu.

Građani su, predvođeni nekolicinom aktivista, nakon 9 mjeseci stalnih pritisaka na Federalnu vlast, i više obećanja i odlaganja, dočekali odvoženje otpada iz Drvara i sa drugih lokacija, ali još uvijek nisu dočekali ispunjenje svog zahtjeva za sankcionisanje svih odgovornih za ovaj skandal – a prije svega ministra Hikmeta Hodžića, kao potpisnika sporne dozvole – i da nadležni organi ispitaju njegovu potencijalnu koruptivnu pozadinu.

U međuvremenu, Hikmet Hodžić više nije ministar (zastupnik je SDA u Skupštini Kantona 10 i delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH) i njegov uticaj na lokalnu vladu (zbog koga su zahtjevi za njegovom smjenom, od strane građanske inicijative “Kaznimo odgovorne za otpad u Drvaru” ignorisani) više nije tako značajan. Pa se i “nezavisno” pravosuđe, valjda, probudilo.

Kantonalno je tužilaštvo Kantona 10 podiglo a Općinski sud u Livnu, 29. avgusta 2024. potvrdio optužnicu protiv Hikmeta Hodžića zbog kaznenog djela Zloupotreba položaja ili ovlasti iz čl. 383. st.1. KZ FBIH, o čemu je javnost ovih dana obavještena.

Optuženom se stavlja na teret da je u svojstvu službene osobe u Federaciji, kao ministar graditeljstva, prostornog uređenja i zaštite okoliša u Kantonu 10, iskoristio svoja službena ovlaštenja te drugome pribavio korist, tako što je u postupku za izdavanje dozvole za aktivnosti upravljanja otpadom, dana 19.02.2020. godine u Livnu, suprotno odredbama Zakona o upravljanu otpadom FBiH, gospodarskom društvu „Krom reciklaža“ d.o.o. Drvar, izdao Rješenje o izdavanju dozvole za upravljanje otpadom svjestan i znajući da se radi o nepotpunom zahtjevu za izdavanje dozvole.

U optužnici se takođe navodi da firma “Krom reciklaža” nije dostavila propisanu dokumentaciju potrebnu za izdavanje tražene dozvole, niti je od strane ministarstva, kojim je u to vrijeme rukovodio optuženi, vršena bilo kakva provjera ispunjenosti uslova za upravljanje otpadom na prijavljenim lokacijama. Te, da je Federalno ministrstvo, na osnovu takvog, nezakonitog, rješenja izdalo dozvolu za uvoz neopasnog otpada, da bi optuženi, ponovo, pomenutoj firmi, izdao dozvolu za uvoz tekstilnog otpada iz Italije, u količini od – 6.000 tona.

Dakle, pravovremena reakcija građana Drvara i Bosanskog Grahova, spriječila je da nas zatrpa 16 puta više otpada od količine na koju su oni reagovali. I to, vjerovatno, tek za početak.

Anesa Podića, iz Udruženja građana Eko akcija, na sve što se događalo tih dana, konstatovao je: “Ovo je još jedan primjer gdje se pokazalo da brigu o nama i našoj zemlji nije moguće prepustiti izabranim i imenovanim političarima – briga o našem okolišu mora postati naša svakodnevna bitka.”

Sudac za prethodno saslušanje Općinskog suda u Livnu je ročište radi izjašnjenja o krivnji u krivičnom predmetu protiv optuženog Hikmeta Hodžića, zakazao za 25. septembar 2024. godine. Zakonom predviđena kazna za djelo koje se bivšem ministru stavlja na teret je – kazna zatvora u trajanju od šest mjeseci do pet godina.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije