Građanski aktivizam

7 visokoškolskih ustanova u RS čeka na akreditaciju – Studentski aktivisti uputili otvoreno pismo nadležnom ministarstvu

"Na resornom ministarstvu najveća je odgovornost da preduzme konkretne mjere u račišćavanju svih negativnosti u visokom školstvu Republike Srpske i prije okončanja istrage u aferi "Klaster"."

Visokoj školi za primjenjene i pravne nauke ”Prometej” Banja Luka juče (18.04.2023.) je istekao i produženi, krajnji rok do kada se smatra akreditovanom, nakon što u toku važenja petogodišnje akreditacije do 18.04.2021. godine nije obezbijeđena njena reakreditacija.

Tim povodom, neformalna grupa studenata, okupljeni u inicijativi “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, se obratila Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske, Otvorenim pismom, tražeći odgovor za taj problem, pogotovo s obzirom da se ova ustanova dovodila u vezu sa sa istragom o kupovini lažnih diploma u okviru akcije Tužilaštva BiH i SIPA-e, odnosno u aferi “Klaster”.

U pismu pod nazivom “Mogu li studenti čekati rezultate istrage u aferi “Klaster”?” resornom ministarstvu aktivisti su skrenuli pažnju na pitanje akreditacija još šest visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj, jer su taj problem na razne načine u više navrata kandidovali kod nadležnih za visoko obrazovanje u ovom entitetu u proteklih više od dvije godina aktivnosti.

“Osim za aktuelni, najizraženiji problem sa “Prometejom“, javno smo postavili i pitanja da li će u produženom roku za reakreditaciju taj postupak biti okončan i za Panevropski univerzitet “Apeiron” Banja Luka, kojem je petogodišnja akreditacija važila do 24.03.2021. godine, te, se produženim rokom smatra akreditovanim do 24.03.2024. godine. Takođe i za Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment Banja Luka i Visoku poslovno-tehničku školu Doboj, kojima je petogodišnja akreditacija važila do 04.10.2022. godine u produženom roku za reakreditaciju taj postupak je produžen do 03.04.2024. godine, do kada se Dopunskim rješenjima smatraju akreditovanim” – kažu na ovu temu iz NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Kao posebno pitanje, tražili su odgovor za trenutni status Visoke škole za turizam i hotelijerstvo Trebinje, kada je u pitanju akreditacija ove visokoškolske ustanove. Ova ustanova od početka rada 2007. godine nije akreditovana a izdaje diplome. A aktivisti su naveli da po članu 40 stav 4 Zakona o visokom obrazovanju RS samo akreditovane visokoškolske ustanove mogu izdavati diplome. Napomenuli su da od podnošenja Zahtjeva za akreditaciju, koji su podnijeli 09.12.2020. godine prošlo više od dvije godine, a da taj postupak nije okončan.

Takođe, od nadležne institucije traže odgovor kakav je trenutni status Visoke škole “Koledž kozmetologije i estetike” Banja Luka. Pitali su kada će ova ustanova obezbijediti prvu akreditaciju, imajući u vidu da ona takođe izdaje diplome, a da od 2006. godine realizuje nastavu za trogodišnje i od 2015. godine za specijalističke, četvorogodišnje studije.

“Kao naročito izražen problem od prošlog mjeseca naveli smo nejasan status Visoke škole za ekonomiju i informatiku Prijedor, kojoj je Rješenjem Agencije za razvoj visokog obrazovanja od 17.03.2023. godine odbijena akreditacija i ustanove i studijskog programa Javna uprava. Isto tako, pitali smo u Otvorenom pismu da li po ministarstvu postoji opravdanost za bojazan studenata, nastavnog i ostalog osoblja visokoškolskih ustanova za koje je završen postupak akreditacije, a dovode se u vezu sa istragom kupovine lažnih diploma u aferi “Klaster”, odnosno u akciji Tužilaštva BiH i SIPA-e. Dostavljajući pitanja, namjeravamo da na odgovarajući način o stavovima nadležnog Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo upoznamo prvenstveno studente” – kažu iz pomenute neformelne grupe građana.

Na kraju pisma su izrazili nadu da dijele mišljenje sa odgovornima u Ministarstvu da je neprihvatljivo čekati rezultate istrage ili moguće procesuiranje lica ili visokoškolskih ustanova za koje se utvrdi da su odgovorne za izdavanje lažnih diploma, kao jednog segmenta negativnosti u sistemu visokog obrazovanja, ne samo u Republici Srpskoj, već i u cijeloj BiH. Posebno zbog toga što se dio navedenih visokoškolskih ustanova pominje u negativnom kontekstu u aferi “Klaster”, te da je na resornom ministarstvu najveća odgovornost da preduzme konkretne mjere u račišćavanju svih negativnosti i prije okončanja istrage u aferi “Klaster”, o kojima su zasigurno bolje upoznati nego obični građani u Republici Srpskoj.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije