Lokalni izbori uvijek su specifični i pravila koja vrijede na državnoj razini ne moraju imati veze s odabirom nekog političara za gradonačelnika, no opet ne treba posve isključiti ni dojam koji stranka ostavlja u javnosti. A sve govori da je HDZ sada ‘u lošoj formi’. Može li i takav, načeti HDZ biti najjači igrač na predstojećim izborima? Postavili smo to pitanje političkim analitičarima, Davoru Dijanoviću i Tomislavu Stipiću koji se slažu u jednom: Ne može HDZ biti toliko u krizi a da birači ne glasuju za njega!
“Sve nabrojano neće nešto utjecati. U Hrvatskoj, valjda, imamo određeni štokholmski sindrom, a osim toga dobar dio ljudi, pogotovo na lokalnoj razini, i sam je interesno uvezan za te političke strukture. Tu jednostavno imate klijentelističke sheme, proračunske transfere s kojima se te ljude ‘podmazuje’ i tu ne treba očekivati nikakve promjene”, mišljenja je Dijanović.
“Sudeći po kratkom pamćenju hrvatskog biračkog tijela, mogli bi opet dobro proći. Mjesec dana uoči prošlih, parlamentarnih izbora izbila je velika afera s Josipom Rimac u koju su bili uključeni i neki državni dužnosnici, a oni su ih glatko dobili. Ako znamo da je na lokalnim izborima uvijek manja izlaznost, a HDZ je najorganiziranija stranka što se tiče lokalnih organizacija – osim u istarskoj koju nikad i nisu namjeravali dobiti – oni bi opet mogli dobro proći”, stava je Stipić.
Ipak, Stipić dodaje kako ih dvije krize, odnosno posljedice istih mogu, kao i afere ipak mogu okrznuti. Nezaposlenost nakon korone i situacija na Banovini poslije potresa ipak idu na HDZ-ovu dušu, a slučajevi Puljašić i Žinić jš će biti svježi.
“Očekuje nas rast nezaposlenosti uslijed lockdowna uzrokovanog pandemijom, dogodio se i potres u Banovini, a medijsko izvještavanje s tog područja ostavilo je jedan bolan rez HDZ-u upravo zato što oni vode državu. Država nije dobro reagirala i to bi možda moglo poljuljati birače… Plus događanja u Požegi, vezano za gradonačelnika, i događanja oko župana Žinića. E, sad, problem je u tome što HDZ još uvijek nema jaku oporbu. Kad god oni oslabe, oporba nema snage za uzvratiti i pobrati te razočarane glasove HDZ-a. Čini mi se da tako moglo biti i sada, odnosno moglo bi se dogoditi da izlaznost bude još manja (na lokalne izbore izlaznost je u prosjeku 40 posto) i moguće je da ljudi neće htjet glasovati za HDZ, a neće imati za koga drugoga što bi opet išlo na ruku HDZ-u”, pojašnjava Stipić.
Na manju izlaznost, kao forte HDZ-a, ukazuje i Dijanović. Koja im bi u kombinaciji sa ‘šminkom’, odnosno dobrim PR-om dala željene rezultate.
“Afere će ih malo okrznuti, ali ne smatram da će bitno. Dio birača uopće ne izlazi, da se dobiju izbori dovoljno je da izađe ‘klijentela’. Opet, ako ih afere okrznu za par postotaka to u nekih sredinama može utjecati na ishod izbora i tu će se morati stvarati malo ljepša slika. “
Kad je riječ o HDZ-ovim disidentima, Dijanović kaže da bi u teoriji Tomašević i Milinović mogu zadržati vlast, ali nije uvjeren.
“Velik dio birača ponovno će gledati prema HDZ-u jer doba je krize, a u doba krize se ide tamo gdje su državne jasle. Mislim da će tu HDZ ostvariti dobar rezultat na konto straha i svega ovoga što se događa iz krizne situacije”, podvukao je.
Stipić kaže da ih treba razdijeliti u dvije skupine, političke u koje se ubrajaju Penava i donekle Milinović te ‘krimininalne’ koje su izbačeni iz HDZ-a zbog afera.
“Ovi prvi, sigurno mogu HDZ-u zadati glavobolju više na lokalnom nivou nego što su mogli na parlamentarnim izborima. A ova druga skupina ‘otpadnika’ koji su otpali zbog afera kao Puljašić, Barišić, Žinić, Tomašević također, ovisili su o procjeni HDZ-a koga se u tom trenutku mogu odreći, a da im ne napravi neku štetu. Oni nisu po ničemu spektakularno vijedni HDZ-u, niti imaju snagu uzeti im bitni postotak biračkog tijela sa sobom”, kaže Stipić
Stipić je ipak podcrtao ime Dražena Barišića.
“On nije dao ostavku na mjestu u Saboru, kako je to napravio Puljašić. Barišić se u bilo kojem trenutku može vratiti, on je samo zamrznuo mandat i pozorno će pratiti što se događa s HDZ-om. Nije slučajno da je još uvijek član HDZ-a. Plenković ima 76 ruku u Saboru, dakle ako Barišić aktivira mandat a ne bude mu se sviđao način na koji se prema njemu odnosi pravosuđe – koje je još uvijek pod utjecajem poltike – on može raditi probleme Plenkoviću ako će to htjeti.