Zašto je Investiciono razvojna banka Republike Srpske dodijelila posao nabavki usluga marketinga, organizacije događaja i sličnih aktivnosti banjalučkoj agenciji Euphorio d.o.o.? Posao je ovoj firmi dodjeljen na period od godinu dana a Investiciono razvojna banka će da ga plati gotovo 800 000 maraka. Osnivač ove agencije je Boris Udovičić jedno vrijeme bivši direktor marketinga u fudbalskom klubu Borac iz Banjaluke u vrijeme dok je na čelu tog kluba bio Vico Zeljković, sestrić Milorada Dodika. U Investiciono razvojnoj banci tvrde da su posao ovoj agenciji dodijelili regularno. U vlasničkoj strukturi firme na profilu kompanije navedena su imena Tamare i Tome Udovičića.
“Euphoria d.o.o. je pobijedila na javnom tenderu za nabavku usluga marketinga, organizacija događaja i srodnih usluga”, odgovor je IRB RS na pitanje zašto je IRB sklopila posao sa ovom firmom.
Nejasno je, međutim zašto Investiciono razvojna banka kao entitetska institucija koja nema konkurenciju na tržištu ima potrebu za trošenjem gotovo 800 000 maraka u jednoj godini za usluge marketinga i organizaciju različitih dešavanja.
“IRBRS je procijenila da je ta suma potrebna za organizaciju međunarodne investicione konferencije; izradu strategije digitalnog marketinga; za kreativne usluge (idejna rješenja i koncepti, grafički dizajn itd.); produkciju sredstava promocije; zakup medijskog prostora i izradu internet sajta”, odgovorili su nam iz IRB RS.
U Euphoria d.o.o. potvrdili su nam da je tačno da su oni dobili posao pružanja marketinških usluga sa IRB RS. U odgovorima koje su nam dostavili tvrde da je u prethodnih nekoliko dana u različitim medijima izneseno niz neistina o njihovoj kompaniji a da je jedna od njih i da imaju samo dva zaposlena. Prema zvaničnim, dostupnim podacima ta agencija je u 2019. godini imala u prosjeku dva zaposlena radnika. Podaci za 2020. godinu još nisu dostupni.
“Imajući u vidu činjenicu da je “Euphoria”d.o.o. društveno odgovorna kompanija, želimo našu javnost i građanstvo, kada to već ne čine novinari, tačno i fer informisati o personalnim kapacitetima naše kompanije i kadrovskoj politici poslovanja. „Euphoria”d.o.o. Banjaluka nema dva zaposlena, već šest puta više, odnosno 12 radnika. „Euphoria” d.o.o. je u 2020. godini u vrijeme vanrednog stanja uzrokovanog pandemijom COVID – 19 zaposlila 9 radnika i na taj način obezbjeđivala egzistenciju novim radnicima i njihovim porodicama”, tvrdi u odgovorima za Gerila info, Boris Udovičić koji se zvanično vodi kao osnivač ove agencije.
Udovičić nije želio da pojasni u čemu će se tačno sastojati njihove obaveze prema Investiciono razvojnoj banci Republike Srpske prema ugovoru za koji ih IRB plaća gotovo 800 000 maraka.
“Takođe, želim iskazati lični stav i ubjeđenje , a to je da, prestanete sa dezavuisanjem i manipulacijom javnosti, već, ukoliko smatrate da postoje nezakonitosti pri bilo kojoj javnoj nabavci usluga ili roba, svoje aktivnosti preduzimate u samom toku postupka javne nabavke, a ne da naknadno, tek pošto nadležni državni organi postupak ocijeni zakonitim i ispravnim, komentarišete odluke istih, iznosite soptvene negativne komentare, te preduzimate druge aktivnosti u cilju diskreditacije subjekata koje ocijenite nepodobnim, a da pri tome, ne postoji bilo kakvo pokriće za date tvrdnje. Stava sam da je vaše djelovanje zloupotreba demokratije i slobode izražavanja”, odgovorio nam je Udovičić.
Pojedini mediji su objavili da je ova marketinška agencija iako relativno nova na tržištu već ostvarila zapažene rezultate u saradnji sa javnim institucijama i preduzećima na čijem čelu se nalaze ljudi iz SNSD-a ili neke od koalicionih stranaka u vlasti.
“Veoma je lako dokazati ko su klijenti marketing agencije Euphoria kao i sve fakture koje Euphoria ispostavlja prema svim privatnim klijentima, a i prema državnim. Iz toga se lako može zaključiti da državne firme nisu bile ni 5% dosadašnjeg prometa i osnova našeg poslovanja, te tako nisu uticale na naš razvoj da postanemo jedan od lidera u oblasti pružanja marketinških usluga (a u Google oglašavanju i lider sa najviše sertifikovanih stručnjaka u Bosni i Hercegovini, samim tim i u Republici Srpskoj)”, tvrde u ovoj agenciji.
Zanimljivo je da je dosta ugovora koje je ova agencija sklopila sa javnim institucija ili preduzećima sklopljeno direktnom pogodbom jer su ugovori bili ispod 6000 maraka. Na taj način izbjegnut je javni poziv.