Obilježavajući godišnjicu prvog velikog protestnog skupa protiv izgradnje mini hidoelektana na rijeci Neretvici (koji je održan 22. februara 2020.), na kome se okupilo više od 1000 građana i koji je odredio tok borbe za spas Neretvice, udruženje “Neretvica – Pusti me da tečem”, oganizuje javnu tribinu “Problematika (ne)izgradnje mHE na Neretvici”.
Tribina, koja će se održati na igralištu OŠ Parsovići (općina Konjic), u petak, 26. februara 2021. godine, od 13:30, ugostiće eminentne predavače iz BiH i susjedstva, koji će, pema najavi, sa stručnog aspekta ukazati na nužnost sprječavanja izgradnje 15 malih hidroelektrana na Neretvici (koliko ih je planirano) i podijeliti sa zainteresovanim svoja iskustva borbe za zaštitu prirodnih bogatstava.
Na tribini će govoriti prof.dr. Muriz Spahić, redovni profesor i bivši dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i sadašnji predsjednik Udruženja geografa u BiH; Radi se o doajenu hidrologije u BiH i jednom od rijetkih predstavnika akademske zajednice koji javno diže glas protiv izgradnje malih hidroelektrana i ostalih oblika uništavanja riječnih ekosistema. Čovjeku koji je prvu veliku ekološku bitku vodio krajem 80-ih godina prošlog vijeka, kada je imao ključnu ulogu u spašavanju rijeke Krivaje. Zajedno sa Selmom Šljivo napisao je naučni rad “Rijeka Neretvica – hidroekološke odlike”, koji je jedan od najjačih stručnih argumenata protiv realizacije projekta izgradnje MHE na slivu rijeke Neretvice i dostupan je na web stranici Udruženja geografa u BiH: http://geoubih.ba/.
Jedan od dva ugledna gosta iz Srbije je prof. dr. Ratko Ristić, redovni profesor i dekan Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i ponati borac protiv izgradnje malih hidroelektrana u Republici Srbiji.
Drugi gost je Aleksandar Jovanović – Ćuta, jedan od osnivača pokreta Odbranimo reke Stare planine i neformalni vođa antiMHE snaga u Republici Srbiji. Aktivista koji je stajao ispred bagera, onesposobljavao cjevovod male hidroelektrane Zvonce u selu Rakita i prisustvovao sastancima s najvišim vladinim zvaničnicima Republike Srbije.
Organizator, na tribini, očekuje i prisustvo rukovodstva Općine Konjic, a pozivnica je poslana i na adrese JP Elektroprivreda BiH (investitor), Udruženja proizvođača energija iz obnovljivih izvora energije u BiH – APEOR, Federalnog ministarstva okoliša i turizma i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Ova tribina je jedan u nizu događaja kojim će biti obilježena prva godišnjice borbe za spas rijeke Neretvice. Ovdašnje stanovništvo snažno se usprotivilo planu izgradnje čak 15 malih hidroelektrana na ovoj rijeci, poručujući:
“Neretvica je naš prirodni biser i na njoj nikada neće biti izgrađene mini hidroelektrane”.