Pravda za Davida - grupa građana koji se bore za funkcionisanje pravne države

Tri godine od pronalaska tijela Davida Dragičevića

David Dragičević je nestao 18. marta 2018. godine. Pronađen je mrtav na ušću rijeke Crkvene u Vrbas u centru Banjaluke šest dana kasnije, na današnji dan 24 marta 2018.godine.

Davidova smrt i konferencija MUP-a 26.3.2018. godine pokrenuli su višemjesečne protestne skupove „Pravda za Davida” na banjalučkom Trgu Krajine. Davidovi roditelji od samog početka tvrde da Davidova smrt nije bez elemenata krivičnog djela već da se radi o ubistvu.

Okružno tužilaštvo nakon tri mjeseca vršenja predistražnih radnji, dana 28. juna 2018. donosi naredbu o sprovođenju istrage protiv nepoznatih počinilaca zbog osnova sumnje za ubistvo

Višemjesečni protesti Pravde za Davida kulminirali su tokom održavanja tri velika skupa u Banjaluci, kada su su okupile desetine hiljada građana. Posljednji veliki skup održan je 5. oktobra, dva dana prije izbora u BiH.

Protesti Pravde za Davida na Trgu Krajine okončani su 25.12.2018. godine hapšenjem Davora Dragičevića i čišćenjem Trga Krajine. Par dana protesti se održavaju spontano, šetnjama banjalučkim ulicama, predvođeni Davorom Dragičevićem.

Posljednja šetnja održana je 30.decembra 2018. godine policijskom akcijom u kojoj je privedeno nekoliko lica.

Tijelo ubijenog Davida Dragičevića 14. marta 2019. prebačeno je iz Banjaluke u  Austriju. Tijelo je ekshumirano 12. marta na zahtjev njegovih roditelja, Davora Dragičevića i Suzane Radanović kako bi bilo pokopano u Wiener Neustadu, gradu gdje živi Davidova majka.

Ozren Perduv iz grupe Pravde za Davida je reako za BUKU da su ovi martovski dani puni gorčine.

“Pogotovo što znamo da se navršavaju tri godine, a slučaj, ne da nije riješen, već je utisak da apsolutno ništa nije učinjeno da se slučaj riješi, već suprotno. Istraga se nije provodila, ali jeste zataškavanje” rekao je Perduv u intervjuu za BUKU.

On dodaje kako je ovaj slučaj uticao ne samo na Banjaluku već i mnogo šire. Kroz ovaj slučaj smo spoznali u kakvom stanju je pravosuđe ove države i šta su sve pojedinci u stanju da urade.

“Utisak je da ovom državom vladaju pojedinci, a ne snažne i nezavisne institucije. Kao što to reče advokat Feraget, slučajevi Memić i Dragičević su prilika da se dese suštinske promjene u pravosuđu i pitanje je da li će nam se ikada više takva prilika ukazati. Važno je da se slučaj riješi zbog svih nas. Ne vidim nikakvu perspektivu ovdje ako svi odgovorni ne budu izvedeni pred lice pravde. Nažalost, organi “reda” (pro)gone samo građane koji traže istinu i pravdu i ništa više. To je danas Banjaluka. Nažalost.” rekao je Perduv

 

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije