Neformalna grupa građana „Uklonite heksan iz Kotorskog“ dobila je od Republičke uprave za inspekcijske poslove RS potvrdu da su opasne materije uklonjene iz kruga napuštene fabrike Bioil-a čime je konačno otklonjena opasnost za građane Kotorskog kod Doboja. Prilikom uklanjanja opasnih hemikalija utvrđeno je da se u fabričkim rezervoarima nalazilo čak 45 tona ove opasne materije, od čega je 21 tona već poslano u Njemačku, a 24 tone je u prethodnim danima prešlo granicu Bosne i Hercegovine.
“Ovim je postalo jasno kolika je opasnost bila po život i zdravlje svih nas, mještana naselje Kotorsko kod Doboja. Izuzetno smo zadovoljni i sretni da je konačno naše naselje bezbjedno, ali i dalje smo budni, očekujemo kada će uslijediti aktivnosti i dolazak predstavnika firme iz Tešnja, koja bi u doskorašnje rezervoare sa heksanom trebala upumpati 27.000 litara permanta i 75.000 litara vode, kako bi ih učinila potpun bezbjednim tokom ljeta, ali i predstojeće zime. Povremeno obiđemo oko fabrike i to ćemo činiti naredna tri-četiri mjeseca, kako bi bili potpuno sigurni da će sve biti realizovano kako su nam pojasnili predstavnici banke i firme „KEMEKO“, izjavio je Mehmed Trnjanin, predsjednik Savjeta Mjesne zajednice i član neformalne grupe građana.
Proces uklanjanja heksana iz Kotorskog je uslijedio nakon što je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, nakon upućenog zahtjeva građana, naložilo Glavnom republičkom zdravstvenom i sanitarnom inspektoru i Glavnom republičkom urbanističko-građevinskom i ekološkom inspektoru da preduzmu aktivnosti iz nadležnosti za zbrinjavanje i uklanjanje heksana iz Kotorskog kod Doboja.
Podsjećamo, nekadašnja fabrika namještaja „Enterijer“ u Kotorskom kod Doboja 2007. godine, nakon što je otišla pod stečaj, prodata je firmi DMDE iz općine Doboj Istok. Oni su dio fabrike iznajmili za otvaranje trgovačkog centra, a dio turskoj grupaciji ILLA i tu je 2015. godine započeta gradnja fabrike jestivog suncokretovog ulja. Turski privrednici su potom od „DMDE“ kupili i zemljište, fabrika je puštena u probni rad krajem 2016.godine i u tom statusu radila je do 2018. godine kada su se investitori bez najave povukli i otišli iz BiH, ostavivši iza sebe i hemikalije korišćene u procesu proizvodnje ulja.
Nakon višegodišnje borbe, u prethodnim mjesecima su građanima odgovorili na zahtjeve Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost građanima, koje je navelo da nemaju nadležnost za postupanje u ovom slučaju, već da je ona isključivo u domenu rješavanja od strane nadležne republičke ili lokalne inspekcije, kao i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, kao i vlasti Grada Doboja, koji smatraju da ne snose odgovornost za nastanak problema niti da imaju formalnu zakonsku obavezu za njegovo rješavanje. I Fond i vlasti Grada Doboja su tada izrazili spremnost da, eventualno u saradnji sa drugim organima i institucijama učestvuju u rješavanju ovog problema.