Potvrđene su pretpostavke, a kasnije i tvrdnje zvorničkih aktivista, koji su istrajni u borbi da suzbiju nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika u koritu i na zemljištu uz rijeku Drinu da je iskopavanje i dislokacija materijala iz vodotoka legalna samo na području Šepka.
U upravo pristiglom dopisu Javne ustanove „Vode Srpske“ obaviješteni su da ova ustanova sa sjedištem u Bijeljini ima potpisane i ugovore samo na lokaciji „Debela međa“ u Šepku sa izvođačem radova „VT-Komppred“ sa ugovorennim količinama iskopa 15.747 metara kubnih i u istom mjestu na drugoj lokaciji sa privrednuim društvom „Jokić-Invest“, sa ugovorenim količinama od 92.902 metra kubna. Obje firme su iz Zvornika i potpisani ugovor za realizaciju ugovora je 1. april 2022. godine.
„Dokazali smo da smo bili u pravu sa svojim tvrdnjama da nema legalnog šljunčarenja u Karakaju, Tršiću, Kozluku, Zelinju, Čelopeku i drugim mjestima gdje se takođe nemilice vadi ovaj mineral. Kao primjer totalne destrukcije kada je u pitanju šljunčarenje navodimo Čelopek, gdje svakodnevno šljunak iz korita Drine pri manjim vodostajima vade na dvije lokacije, kao i na poljoprivrednom zemljištu“, reakcija je člana Grupe „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“ Dušana Aćimovića.
Dokumentovanjem ovih nezakonitih radnji utvrđeno je da su šljunkari brutalno uništili plažu kraj rijeke Drine u ovom mjestu, na kojoj se godinama okupljao veliki broj kupača i izletnika iz grada i susjednim naselja. Znalo se, kažu iz Grupe, na tom mjestu okupiti i više od hiljadu kupača u jednom danu.
„Sada toga nema, nemoguće je zbog toga što je vađenjem šljunka sa plaže voda odmah na početku duboka dva i po metra i zbog udubljenja i virova je kupanje sada opasno“, kaže Aćimović.
A, kako izgleda šljunkarska destrukcija u Čelopeku, pogledajte na fotografijama i u ovom ekskluzivnom snimku u nastavku.