Sud je utvrdio da je Batiniću povrijeđeno pravo na pravično suđenje, jer je redovni sud, odnosno Osnovni sud u Banjaluci, zanemario da mu je priznanje prekršaja u slučaju brutalnog hapšenja koje je obišlo region i Evropu- bilo iznuđeno.
Apelacija Batinića u Ustavnom sudu BiH zavedena je pod brojem AP 2009/20.
“Ustavni sud BiH zaključio je da postoji povreda prava na pravično suđenje kada je pukim formalizmom, pozivajući se na zakonsku odredbu, te bez valjanog obrazloženja, redovni sud zanemario navode apelanta (Brune Batinića) da je njegovo priznanje prekršaja iznuđeno, te odbio zahtjev za sudsko odlučivanje, čime je apelantu kao licu pod krivičnom optužbom uskratio pravo da učestvuje u postupku”, navodi se u odluci Ustavnog suda BiH.
U skladu sa ovakvom odlukom sud koji je Batiniću izdao prekršajni nalog sada bi trebao da ga povuče i omogući sudsko odlučivanje na kojem će biti izvedeni svi dokazi.
Batinić je uhapšen u junu 2019. godine ispred Hrama Hrista Spasitelja, prilikom okupljanja Pravde za Davida, a nakon što je nakratko stao da popriča sa Ozrenom Perduvom iz grupe Pravda za Davida.
Tada su im prišli pripadnici MUP-a RS tražeći dokumente od Batinića. On ih nije imao kod sebe i zatražio je obrazloženje zašto ga legitimišu. Nakon toga je oboren od strane više policajaca i odveden u maricu.
Batinić je tokom noći pušten iz pritvora i kolima Hitne pomoći odvezen na pregled zbog problema sa srcem. Uručen mu je prekršajni nalog, nakon čega je napustio BiH.
U međuvremenu Okružno javno tužilaštvo Banjaluka je zbog nezakonitog hapšenja Batinića, podiglo optužnicu protiv komandira Policijske stanice Centar Vladana Šikuljka i njegovog zamjenika Miše Volfa, zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja.
Optužnicom su bili obuhvaćeni i policajci Dejan Nović i Enis Mušanović zbog krivičnog djela povreda ljudskog dostojanstva zloupotrebom službenog položaja ili ovlaštenja u sticaju sa krivičnim djelom Protivpravno lišenje slobode počinjeno na štetu Brune Batinića.
– Osumnjičeni su dana 20. juna 2019. godine, oko 19.40 u Banjaluci, u ulici Bana Milosavljevića, kao službena lica prekoračenjem granica svog službenog ovlaštenja i neizvršavanjem svoje službene dužnosti teže povrijedili prava drugog odnosno zloupotrebom svojih ovlašćenja prema drugom postupili na način kojim se vrijeđa ljudsko dostojanstvo i drugog protivpravno zatvorili – navodilo se u optužnici.
Međutim, sudija za prethodni postupak Osnovnog suda u Banjaluci odbacio je ovu optužnicu usljed nedostatka dokaza.