Iako godinama Udruženja za zaštitu potrošača u BiH, u skladu sa zakonom i ovlaštenjima koja su im data, rade na zaštiti prava potrošača ukazujući na sve anomalije tržišta i različita postupanja inspekcijskih organa u dva entiteta i Brčko distriktu, njihovi dometi nisu do sada bili značajni u mjeri da potrošači mogu biti zadovoljni i osjećati se zaštićeno.
Ovo priznaju i u Udruženjima, pa su pokrenuli kampanju na prostoru RS, sa namjerom da, kako kažu, dostignu kvalitetne rezultate i da ciljano pokušaju smanjiti mogućnosti za koruptivne radnje tokom inspekcijskog nadzora u trgovačkim radnjama.
“Uz podršku udruženja potrošača i ombudsmana za zaštitu potrošača ćemo kreirati i zagovarati uspostavu transparentnih mehanizama za unapređenje inspekcijskog nadzora, u saradnji sa inspekcijskim organima, udruženjima i ombudsmanom. Nastojaćemo unaprijediti alate za prijavu slučajeva korupcije prilikom inspekcijskog nadzora od strane potrošača, uspostaviti mehanizme za praćenje, tok i obavještavanje potrošača o prijavljenim predmetima kod inspekcijskih organa, provoditi kontrole po pristiglim prijavama od strane potrošača i postupanju inspekcijskih organa, te raditi na unapređenju informisanosti potrošača i privrednih subjekata o svim aspektima inspekcijskog nadzora”, kaže za portal Antikorupcija.info Murisa Marić izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača “DON” iz Prijedora, koji je nosilac kampanje.
Ona je podsjetila da je na snagu stupio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačima kojima su uvedene određene novine. Jedna od značajnih novina u izmjenjenom zakonu je da ako potrošač izgubi ili mu izblijedi račun, kupovinu u svrhu reklamacije može dokazati putem ovjerene garancije, otpremnice, “slipa” u slučaju plaćanja bankovnom karticom, izvoda sa tekućeg računa, potvrdom o prijemu robe ili priznanicom.
“Takođe, konačno su zakonom definisani i rokovi u kojima se štite potrošači ukoliko kupuju polovnu robu, kao što je bijela tehnika ili polovni automobili. Od ostalih segmenata našeg rada obavijestili smo i potrošače koji su dobili Rješenje o izvršenju vezano za komunalnu naknadu, a da nikad do sada nisu dobili rješenje koje ih obavezuje na plaćanje iste da nam se jave da im pomognemo da plate samo onaj dio koji je naplativ i putem Suda”, kaže Marić.
Iz “DONA” savjetuju potrošače da ne čekaju sudske izvršitelje, jer pored sudske takse koja je najmanje 75 KM svaki izlazak izvršitelja plaćaće dodatnih 25 KM. Ukazuju da je komunalna naknada definisana Zakonom o komunalnim djelatnostima, koju svojim Odlukama dalje uređuju lokalne zajednice. Odnosno, da svaki građanin dobija rješenje o visini naknade koju plaća u zavisnosti od zone u kojoj živi i stepena opremljenosti naselja.
“U velikom broju gradova i opština ovih dana potrošačima stižu Rješenja o izvršenju, ali i sudski izvršitelji. Građani su u obavezi plaćati komunalnu naknadu, ali ne za sve godine za koje ih eventualno terete iz lokalnih uprava. Ova vrsta naknade zastarjeva za period od tri godine”, pojasnila je Marić.
Kada je riječ o kampanji u sklopu projekta “Podrška građanima u borbi protiv korupcije”, u planu je formiranje ukupno pet radnih grupa za oblast inspekcijskog nadzora i praćenja inspekcijskih kontrola koje će djelovati na lokalnom nivou i to za Doboj, Banja Luku, Zvornik, Bijeljinu i Trebinje. Potom i formiranje radne grupe za izradu prijedloga transparentnog mehanizma za unapređenje inspekcijskih nadzora prilikom rješavanja potrošačkih prigovora. Taj dio predviđa inicijalne sastanke sa predstavnicima ukupno 15 ciljanih lokalnih uprava, zatim sa predstavnicima republičkih i opštinskih, odnosno gradskih tržišnih inspekcija i Ombudsmena za zaštitu potrošača. Osnovana radna grupe će imati zadatak da pregleda svu dostupnu zakonsku legislativu i pravilnike koji definišu oblast korupcije, te zakonsku regulativu koja definiše način postupanja inspekcijskih organa prilikom prigovora potrošača. Kroz reviziju različitih dokumenata, radna grupa će napraviti spisak svih ključnih segmenata zakonske legislative i pravilnika koji će se unaprijediti kako bi se razvili mehanizmi koji unapređuju inspekecijski nadzor i smanjuju mogućnosti razvoja koruptivnih radnji.