Kosovski demokratski institut (KDI), koji je deo organizacije Transparency International, objavio je danas Indeks integriteta sektora odbrane (#GDI2020) prema kome je Kosovo pod visokim rizikom od korupcije u sektoru odbrane, prenosi Anadolu Agency (AA).
Kosovo, koje je 2020. godine prvi put postalo deo ove procene, dobilo je 42 od 100 poena i na pretposlednjem je mestu u regionu. Iza Kosova je jedino Crna Gora sa 32 poena.
Diana Metushi Krasiqi iz KDI-a je na konferenciji za novinare istakla da se za Bosnu i Hercegovinu procenjuje da ima umeren rizik, dok Albanija (39), Srbija (42) i Kosovo imaju visok rizik od korupcije u ovom sektoru.
“Najbolja u regionu je Severna Makedonija sa 62 poenom od ukupno 100 poena, a sledi Bosna i Hercegovina sa 57 poena. Na globalnom nivou vodi Novi Zeland sa 85 od 100 poena, a 62 posto zemalja koje su deo ovog merenja postigle su ukupan rezultat 49 od 100 ili manje, što ukazuje na visok do kritičan rizik od korupcije u sektoru odbrane u svim regionima sveta”, kazala je Metushi Krasiqi.
Indeks integriteta sektora odbrane meren je u 86 država sveta u odnosu na njihove mere zaštite od korupcije u sektoru odbrane i bezbednosti u pet rizičnih kategorija: finansije, operacije, osoblje, politike i nabavke.
Metushi Krasiqi je predstavljajući podatke navela da je Kosovo za kreiranje politike odbrane i političke poslove ocenjeno sa 49 poena, za finasiranje odbrane dobilo je 49, za upravljanje osobljem odbrane 56, za vojne operacije 19 i za odbrambene nabavke 37.
Ocenjeno je da Kosovo, kao mlad bezbednosni igrač u regionu, još uvek razvija svoje odbrambene sposobnosti i rizici od korupcije u ovom sektoru su visoki. Iako Kosovo ima jak zakonodavni okvir za odbranu, ostaje značajan jaz u primeni, što je rezultiralo lošim parlamentarnim nadzorom, lošom transparentnošću, tajnim procedurama nabavki i nesigurnim okruženjem za uzbunjivače.
“Neuspeh u rešavanju ovih pitanja mogao bi da umanji nade Kosova u profesionalnu nacionalnu vojsku zbog lošeg finansijskog upravljanja i korupcije, što bi moglo nepopravljivo da ošteti rastuće regionalne i međunarodne ambicije Kosova”, upozorila je Metushi Krasniqi.
Globalno, 62 posto država je postiglo ukupan rezultat od 49 ili manje poena, što ukazuje na visok do kritičan rizik od korupcije u sektoru odbrane u svim regionima sveta. Sudan, u kojem je upravo prošlog meseca vojska preuzela vlast nasilnim državnim udarom, ima najgori učinak, sa ukupnim rezultatom od samo 5 poena.
Prosečna ocena za zemlje G20 je 49 od 100 poena. Skoro svaka država ima loše rezultate u pogledu zaštite od korupcije u vojnim operacijama. Prosečna ocena u ovoj oblasti je samo 16, jer većini zemalja nedostaje antikorupcija kao suštinski stub planiranja njihovih misija. Među onima koje su imale posebno loše rezultate u ovoj oblasti su ključne države koje doprinose ili vode velike međunarodne intervencije kao što su Sjedinjene Američke Države (18), Francuska (10) i Bangladeš (0).
Takođe se navodi da se 49 posto globalnog uvoza oružja prodaje zemljama koje se suočavaju sa visokim do kritičnim rizikom od korupcije u odbrani.