U fokusu

I entitetska udruženja poslodavaca aktivno su uključena u borbu protiv korupcije

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, uzeli smo izjave i od predstavnika entitetskih udruženja poslodavaca.

Saša Aćić, Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske

“Korupcija u institucijama poput inspektorata stavlja u neravnopravan položaj poslodavce i kreira nelojalnu konkurenciju, jer posljedično nisu sva preduzeća ista pred zakonom. Ako neko može zloupotrijebiti položaj, ili ne raditi svoj posao – a za sve to nema nikakvih posljedica, koja je onda motivacija drugih da igraju po pravilima?

Ipak, najveći broj poslodavaca radi po zakonu i žele da se teren za poslovanje ujednači za sve aktere. Zato se mi kao Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske aktivno uključujemo u aktivnosti suzbijanja korupcije i time doprinosimo vladavini prava, rastu povjerenja u kontrolne organe i razvoju poslodavaca, privrede i cijelog društva.”

 

Husein Al-Baldawi, Udruženje poslodavaca Federacije BiH

“Kako je korupcija duboko ukorijenjena u našem cjelokupnom društvu, tako je sveprisutna i u ekonomskoj sferi. Korupcija sputava privredni razvoj, podriva socijalnu stabilnost i nespojiva je sa pravnom državom, jer razara povjerenje u javne institucije, podriva slobodno tržište, odbija investitore, stvarajući nelojalnu konkurenciju i monopole.

Problem korupcije postoji od zavšetka rata u BiH, i od tada nisu poduzete efikasne mjere na suzbijanju korupcije s kojom se suočava poslovna zajednica. Vlast, nacionalno podijeljena, ne samo da nije spremna da se ozbiljno pozabavi ovim pitanjem, nego njeni pojedini zvaničnici tolerišu, prikrivaju i podstiču korupciju, sve pod plaštom zaštite nacionalnog interesa. Kreiraju i usvajaju propise koji podstiču korupciju, te sprječavaju njihovu izmjenu.

Dosadašnje antikoruptivne aktivnosti su nepravedno izostavile uključivanje poslovne zajednice koja je često u interakciji s javnim sektorom i koja je ujedno najveća žrtva korupcije. Stepen učešća poslodavaca u borbi protvi korupcije se mora značajno povećati, jer postoje velike mogućnosti za njegovo unapređenje kako bi se ojačao integritet privatnog sektora, obezbijedila sigurnost poslovanja i smanjili sistemski rizici, što će u konačnici voditi ka prijeko potrebnoj većoj stopi ekonomskog rasta BiH.

Udruženje poslodavaca FBiH aktivno je uključeno u borbi protiv korupcije kroz projekat “Poslovanje bez korupcije” koji se realizira u okviru krovnog projekta „Podrška građanima u borbi protiv korupcije”. Cilj projekta “Poslovanje bez korupcije” je doprinijeti smanjenju prostora za koruptivne radnje nosilaca izvršne i zakonodavne vlasti, kao i izloženosti poslodavaca korupciji kako bi se stvorili preduslovi za fer tržišnu utakmicu i poboljšanje poslovnog ambijenta u bh. društvu, kroz iniciranje izmjene postojeće legislative koja potiče korupciju, uspostavu javnih registara, uspostavljanje web platforme za prijavu korupcije i besplatnu pravnu pomoć, pružanje svih neophodnih informacija poslodavcima, te javnu kampanju kojom će se, na osnovu prijava koruptivnih radnji s kojima se poslodavci susreću, vršiti javni pritisak na rješavanje prijavljenih slučajeva korupcije i pozvati na odgovornost institucije i pojedince odgovorne za rješavanje konkretnog problema.

Ideja vodilja Projekata je da se kroz iniciranje izmjene postojeće legislative koja potiče korupciju, uspostavu javnih registara i web platforme za prijavu korupcije i besplatnu pravnu pomoć, te pružanje svih neophodnih informacija poslodavcima, stvore preduslovi za fer tržišnu utakmicu i poboljšanje poslovnog ambijenta u BiH.”

 

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije