Građanski aktivizam

Građanski aktivisti pokušavaju doći do informacija šta su nadležni za upravljanje i zaštitu vodotoka u BiH uradili u protekloj godini

Odgovor od “prozvanih” dobijen je za sada samo od Glavne službe za reviziju javnog sektora u RS.

Aktivističke grupe za sprečavanje nelegalne eksploatacije šljunka u slivovima rijeka Bosne i Drine su iskoristile hladnije dana i početak godine da od nadležnih institucija prikupe informacije o legalnim lokalitetima za vađenje i dislokaciju materijala, kao i odgovore na pitanja šta je u protekloj godini preduzeto po pitanju kontrola zakonitosti rada šljunkara i po podnešenim prijavama za nelegalnu eksploataciju minerala iz korita rijeka i zemljišta uz obalu.

Zvanični dopisi grupa za područje Doboja, Vukosavlja, Modriče i Šamca, Zvornika, te Bijeljine upućeni su Glavnoj službi za reviziju javnog sektora RS, Javnoj ustanovi “Vode Srpske”, policijskim upravama Doboj i Zvornik, okružnim javnim tužilaštvima Doboj i Bijeljina. Aktivisti sa područja općine Maglaj, kao i grupe za općine Zavidovići i Žepče su se obratili Agenciji za vodno područje rijeke Save, zatraživši informaciju o eventualnim produženim rokovima u slivu rijeke Bosne u ovim općinama.

Odgovor od “prozvanih” dobijen je za sada od Glavne službe za reviziju javnog sektora u RS, koja je, inače, na samom isteku protekle godine objavila nalaze izvještaja čiji je cilj bio da ispita na koji način nadležne institucije kreiraju i provode mjere i aktivnosti dislokacije i vađenja materijala iz vodotoka i adekvatno uređenje i zaštitu vodotoka rijeke Drine. Na osnovu provedenih ispitivanja, kojima su utvrđene brojne nepravilnosti, u praćenju i nadzoru nad stanjem vodotoka i vodnog zemljišta i realizacijom poslova održavanja riječnih korita i vodnog zemljišta, date su preporuke čijim provođenjem nadležne institucije trebaju unaprijediti svoje funkcionisanje i stanje u ovoj oblasti.

Revizori su obavijestili grupe da je Godišnjim planom revizija za 2022. godinu u toku naknadni pregled provođenja preporuka Izvještaja revizije učinka “Upravljanje eksploatacijom mineralnih sirovina i čišćenjem materijala iz vodotoka”, koji je Glavna služba za revizija objavila krajem 2015. godine. Po okončanju naknadnog pregleda će zatim, putem izvještaja, izvjestiti nadležne institucije i obavijestiti javnost o rezultatima i statusu preporuka.

“Provođenjem revizija učinka koje se odnose na eksploataciju minerala iz vodotoka i naknadnih pregleda provođenja preporuka Glavna služba za reviziju daje značajne informacije nadležnim institucijama i javnosti i na taj način doprinos upravljanju vodnim resursima, uređenju i zaštiti vodotoka i životne sredine” – dio je informacije upućene aktivističkim grupama za sliv rijeka Bosne i Drine u RS.

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije