Australijanci su danas slavili i protestovali zbog godišnjice britanske kolonizacije tog kontinenta, na dan koji je zvanično Dan Australije, ali ga starosjedioci smatraju Danom invazije.
Raspravlja se o tome kako istorija treba da pamti flotu od 11 britanskih brodova, koja je dovezla osuđenike u luku Džekson, u današnjem Sidneju, 26. januara 1788. godine.
Demonstranti ističu da je kaznena kolonija formirana na zemljištu oduzetom domorodačkim stanovnicima bez dogovora.
Statua u Melburnu britanskog istraživača i moreplovca Džejmsa Kuka, koji je 1770. stigao na sidnejsku obalu, jutros je osvanula prelivena crvenom bojom. Na transparentima je pisalo „Ukinite Dan Australije“.
Vlada je istakla da je taj dan obilježilo više od 16.000 imigranata iz 150 nacija koji su postali australijski državljani.
Premijer Australije Skot Morison je na ceremoniji dizanja zastave u glavnom gradu Kanberi, odao počast starosjediocima.
Morison je bio ključan za promjenu teksta državne himne prošle godine kao odgovor na pritužbe da su starosjedioci Australije, koji čine tri odsto stanovništva, isključeni iz njene poruke.
Druga rečenica himne “mladi smo i slobodni” zamijenjena je rečenicom “ujedinjeni smo i slobodni”, priznajući da je zemlja bila naseljena desetinama hiljada godina prije nego što su stigli Evropljani.
Perspektiva starosjedilačkog stanovništva dobija na snazi u raspravi koja se vodi decenijama o tome da li nacionalni dan Australije treba da se pomjeri sa 26. januara, datuma koji mnogi starosjedioci obilježavaju ceremonijama žalosti.
U Kanberi, aktivisti su obilježili 50 godina od kada su se četvorica starosjedioca okupila ispod suncobrana, koji su nazvali “ambasada Aboridžina”, postavljenog na travnjacima tadašnje zgrade parlamenta.
Šatorska ambasada bila je mjesto protesta koje je pokrenulo nacionalnu diskusiju o pravima domorodačkog stanovništva.
Od 1992. godine ta “ambasada” stalno se nalazi na travnjacima ispred Starog parlamenta.