Građanski aktivizam

Šljunkari nastavljaju prijetiti građanskim aktivistima, koji se bore protiv njihovih nelegalnih aktivnosti, za zaštitu rijeka i funkcionisnje pravne države

Dušan Aćimović, pored fotografija šljunkarske devastacije korita i priobalja rijeke Drine (Foto: Lj.Đ.)
Nakon svojevremenog incidenta u Maglaju, kada su aktivistu neformalne grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“ verbalno napali – vrijeđali ga, psovali i prijetili mu upotrebom fizičke sile - lica bliska šljunkarima s tog područja, neprijatnosti, u vidu verbalnih prijetnji, doživio je, ovih dana, i zvornički aktivista Dušan Aćimović.

Dušan Aćimović, član aktivističke grupe, koja je u Zvorniku pokrenula organizovanu borbu za zaštitu vodotoka rijeke Drine i uređenu oblast eksploatacije šljunka i dalje je pod pritiskom zbog svoje borbe da, između ostalog, svojoj porodici obezbijedi miran život – njegova porodična kuća, naime, nalazi se uz samu ivicu nekategorisanog puta u Tršiću, kojim su, sa nelegalnih šljunkara, u Zvorniku svima poznata preduzeća, izvezla ogromne količine šljunka.

Tvrdi da je predveče 2. februara izložen verbalnom napadu u blizini svoje kuće u šetnji prema rijeci Drini, od strane vlasnika šljunkarskog preduzeća, protiv kojeg je neformalna grupa „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Drine na području Zvornika“ podnosila prijave zbog sumnji u nelegalnu eksploataciju šljunka i devastaciju zemljišta u mjesnoj zajednici Tršić.

„Borisav Mitrović je zaustavio svoje vozilo „Škoda Fabia” i zapretio mi da ne smijem više prolaziti tim putem koji prolazi kraj njegove šljunkare, optuživši da sumnja na mene zbog oštećenja na nekim mašinama u njegovom vlasništvu. Rekao je da će se obračunati sa mnom i zbog toga što, kako je rekao, ima zbog naše grupe četiri krivične prijave zbog šljunka”, kaže Aćimović za portal Antikorupcija.info.

Smatra da je očigledno da su Mitroviću zasmetale aktivnosti građana oko nelegalne eksplotacije šljunka i devastiranja priobalnog zemljišta, te da neosnovanim optužbama i prijetnjama zapravo pokušava da osujeti dalje djelovanje Grupe i omogući neometan nastavak nelegalne eksploatacije šljunka. Kaže da i mnogim drugim Zvorničanima smeta nelegalna eksploatacija šljunka, ali da očigledno nemaju dovoljno hrabrosti da o tome javno progovore ili se pridruže aktivnostima Grupe, zbog bojazni od snage šljunkarskog lobija i njihovih koruptivnih veza u institucijama.

U namjeri da provjerimo tvrdnje i navode aktiviste iz Zvornika, kontaktirali smo preduzeće “Kočanj-Prom”, ali je lice koje se predstavilo kao Radosav Mitrović potvrdivši da je njegov sin odbilo dati kontakt od Borisava, koji se na zvaničnom adresaru firme vodi kao odgovorno lice, dok je on naveden kao direktor.

“Nisam direktor, a ako je u prijavi navedeno da je bio izložen verbalnom napadu, on je to i zaslužio” – kratko nam je rekao Radosav Mitrović, o verbalnom napadu svog oca na aktivistu Dušana Aćimovića.

Naknadno se našem portalu ipak javio od strane Aćimovića prozvani Borisav Mitrović, koji nije negirao „bliski susret“ sa njim, ali tvrdi da mu nije prijetio.

“Nisam izlazio iz auta, bojeći se pasa koje je Dušan vodio bez korpi, odnosno zaštite. Rekao sam mu da mi je neko polupao mašine i da je šteta tri do četiri hiljade maraka. Nas dvojica imamo odranije neračišćene račune… Šljunak sam vadio sa područja koje pripada Srbiji, a ne Republici Srpskoj i mislim da se ne radi o nelegalnom vađenju šljunka”, izjavio je Borisav Mitrović, ne objasnivši zašto misli da vađenje šljunka sa teritorija susjedne države nije nelegalno.

Inače, zbog svojih aktivnosti Aćimović je i ranije bio izložen pritiscima, pa i na udaru svojih pretpostavljenih u Policijskoj upravi Zvornik, koji su mu, svojevremeno, naložili da napiše izjavu zbog učešća na uličnoj akciji u Bijeljini 21. oktobra prošle godine, u okviru kampanje svoje grupe protiv nelegalnog šljunkarenja i devastacije korita i priobalja rijeke Drine. Posebno su mu zamjerili zbog davanje izjava medijima na temu nelegalne eksploatacije šljunka u njegovoj mjesnoj zajednici Tršić.

„Moji motivi da se uključim u ove aktivnosti su zbog toga što su se od tereta i turbulencija zemljišta, koje proizvode teretna vozila šljunkara, na kući nam se pojavile pukotine, a o prašini i buci da i ne govorim. Neskriveno sam, samostalno i zajednički peticijom građana MZ, kao i u sklopu aktivnosti neformalne grupe, podnosio prijavu i PU Zvornik, inspekcijskim organima, te nadležnom Okružnom javnom tužilaštvu Bijeljina“, kaže Aćimović.

Aćimović, poznat u Zvorniku i šire po svojoj beskopromisnoj borbi protiv korupcije, prijavu je  podnio i SIPI prošle nedjelje, zbog prodaje temeljne ploče Doma kulture sa okolnim zemljištem u MZ Tršić pod sumnjivim okolnostima. U prijavi je navedeno da je imovina gradske uprave data bez licitacije i javne prodaje i da se sumnja da je prodata ispod tržišne cijene i traži provjera da li su u tom slučaju sredstva uplaćena u gradski budžet Zvornika.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije