U fokusu

Umjesto široke javne rasprave, usko interno ćaskanje investitora sa predstavnicima vlasti u Kaknju?

Sa početka današnje interne rasprave o dodjeli koncesije za MHE "Bilješevo (Foto: ACT)
Robert Oroz iz udruženja Gotuša je za portal Antikorupcija.info izjavio da “Nakon što su predsjednici mjesnih zajednica napustili raspravu i mi, predstavnici NVO smo takođe napustili raspravu, a ubrzo zatim i opozicija.”

Nažalost, u Bosni i Hercegovini smo često svjedoci da se stvari ne mogu organizovati kako je normalno, logično i po zakonu, nego da nam baš oni koji bi trebali da služe građanima i štite zakone, izbjegavaju i jednu i drugu od ovih obaveza.

Tako je danas u Kaknju održana interna rasprava, umjesto javne, na kojoj bi građani, udruženja i sve zainteresovane organizacije i stručnjaci imali priliku iznijeti stavove po pitanju eventualne izgradnje mHE “Bilješevo”, za koju je zainteresovani investitor podnio zahtjev za dodjelu koncesije.

Iako je Opštinsko vijeće Kakanj, krajem januara, odlučilo prolongirati izjašnjavanje, odnosno, davanje saglasnosti za dodjelu koncesije za izgradnju mHE “Bilješevo”, usvojivši i zaključak koji predviđa održavanje šire javne rasprave, neko je donesenu odluku OV promijenio, i javnu raspravu pretvorio u internu.

Međutim, pošto su na tu internu raspravu pozvani samo predsjednici 3 mjesne zajednice a ne sva zainteresovana javnost, predsjednici tih mjesnih zajednica su demonstrativno napustili ovu raspravu, na samom njenom početku, zahtijevajući održavanje javne(!) rasprave, zborove građana i sjednica savjeta mjesnih zajednica kako bi, građani dobili priliku da se, u demokratskoj atmosferi i adekvatno informisani, izjasne o izgradnji mHE “Bilješevo”.

Pritom, oni su tek prije rasprave preuzeli studiju izvodljivosti, pa je i nedovoljna trenutna informisanost o projektu jedan od razloga njihovog napuštanja rasprave i stava da se nisu ispunile zakonske pretpostavke, niti ispoštovali zaključci Opštinskog vijeća Kakanj, za održavanje ove rasprave.

“Trazili smo odgodu ove rasprave, iznijeli smo svoj stav i napustili smo sjednicu. Da se nismo u januru pojavili na sjednici opštinskog vijeća oni bi glasali bez nas. Idemo dalje, borimo se, nećemo dozvoliti gradnju.”, izjavio je Eldin Gadžun, predsjednik mjesne zajednice Bilješevo.

I predstavnici udruženja ACT, Udruženje Gotuša, Udruženje Neretvica – Pusti me da tečem i Aarhus centar su zatražili prisustvo na raspravi, ali nisu dobili pismeno odobrenje za prisustvo. No, ipak su došli, ušli i prisustvovali početku rasprave. Jer je organizator, očito, shvatio, da bi, pored svega ostalog, još i izbacivanje eko aktivista sa rasprave, koja je ionako trebala biti javna, bio ozbiljan skandal. Sa sumnjom u koruptivnu pozadinu takve netransparentnosti.

Robert Oroz iz udruženja Gotuša je za portal Antikorupcija.info izjavio da “Nakon što su predsjednici mjesnih zajednica napustili raspravu i mi, predstavnici NVO smo takođe napustili raspravu, a ubrzo zatim i opozicija.”

No, rasprava je, po predsjedavajućem OV ipak održana. Između investitora i vlasti koja pokazuje sklonost da mu pogoduje?

Slaven Katić, predsjedavajući Opštinskog vijeća je naveo da smatra da je greška što su predsjednici mjesnih zajednica napustili raspravu jer je upravo to bila prilika da postave pitanja investitoru i izraditelju studije uticaja. Naveo je, u razgovoru za naš portal, da je na raspravi predstavljena studija uticaja, te, da su postavljena 2 pitanja: Šta bi ta gradnja značila za prikupljanje plastike koja se skuplja na brani?, te, Koliko se diže nivo rijeke?

Naveo je da zaključak rasprave nije donesen jer ista nije okončana, te, da će se nastaviti. Datum nastavka rasprave će odrediti predlagač odnosno Služba za privredu, urbanizam i zaštitu okoline opštine Kakanj. Takođe naveo je da ništa nije hitno i da neće uraditi ništa mimo dogovora između investitora i predstavnika mjesnih zajednica.

Predsjedavajući je takođe naveo da je interna rasprava organizovana na zahtjev predalagača – Službe za za privredu, urbanizam i zaštitu okoline opštine Kakanj, jer su na sjednici Opštinskog vijeća naveli da javna rasprava nije po zakonu propisana.

No, to što ne postoji obaveza(!) raspisivanja javne rasprave, ne znači da Opštinsko vijeće ne može raspisati raspravu, o čemu god hoće. I kad god hoće.

Lejla Kusturica, iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT je, komentarišući čitavu situaciju, istakla: “Ovo što se dešava u Kaknju je van svake pameti. Federalne vlasti su na korak do konačne zabrane gradnje mHE, dakle zakon kojim se predviđa faktička zabrana gradnje je na pola puta usvajanja od strane Federalnog parlamenta. Istovremeno, pred kraj te borbe se podvaljuje ljudima u Kaknju jedna mHE. Danas se desio bojkot ove interne rasprave i sada slijedi informisanje mještana po selima o ovom projektu, prikupljanje pitanja, stavova koji će biti predočeni opštinskom vijeću, a onda se nadamo da će opštinski vijećnici donijeti ispravnu odluku, odnosno poslušati i ispoštovati volju naroda. Organizacije okupljene u Koaliciju za zaštitu rijeka su danas bile prisutne u Kaknju, podržale su predsjednike MZ. Mi ćemo stojati uz narod. Vidjeli smo šta mHE rade širom BiH. Na korak smo da ih zabranimo u pola države i nećemo dozvoliti da se nekim lokalnim moćnicima udovoljava suprotno strateškim pravcima koje su federalne vlasti zauzele već ćemo zahtjevati da se mogućnost zaključenja ovog koncesionog ugovora odbaci.”.

Ostaje da vidimo kada će se ova, po mnogome apsurdna, priča u Kaknju završiti. I ostaje da nadležni organi istraže moguću koruptivnu pozadinu ovakvih slučajeva, širom BiH.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije