Nedovoljna transparentnost institucija koje se bave odobravanjem i kontrolom zakonitosti šljunkarskih aktivnosti, odnosno nepostojanje mogućnosti da se lako i brzo provjeri legalnost radova koje se uoči, dovodi do povremenih zabuna i nepotrebnih intervencija na terenu.
Tako su, na jučerašnju prijavu mještana Vranjaka kod Modriče, posredstvom neformalne grupe građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“, isti dan reagovali službenici Policijske uprave Doboj, Policijska stanica Modriča, ali su na licu mjesta konstatovali da se radi o lokaciji legalnog iskopa.
„Po dolasku u Vranjak je na poziv pristiglo i odgovorno lice u privrednom društvu „Martić Interkop“ i predočio saglasnost, odobrenje i prateći elaborat za iskopavanje minerala iz korita rijeke Bosne“, naveli su iz policije.
Policijski službenici se nisu bavili obuhvatom eksploatacionog polja i time da li izvršilac radova ispunjava sve uslove iz ugovora, jer je to posao inspekcije i „Voda Srpske“, kojima je Grupa, takođe, juče uputila prijavu, ali koji za sada još nisu reagovali.
No, nije, zapravo, sve u redu na terenu, iako su izvođači radova pokazali da posjeduju potrebne dozvole. Bar sudeći po izjavama mještana, koji su se žalili da su iskopom obuhvaćene i obližnje njive, da su izvođači radova prije vađenja šljunka iz korita rijeke, uništili mlade vrbe na obali i raskrčili teren, napravivši “pistu” na kojoj je „nikla“ ogromna deponija šljunka i pijeska.
U Grupi kažu da će provjeriti propisane uslove vađenja materijala iz vodotoka, kao i informacije da isto preduzeće vrši radove i sa druge strane rijeke Bosne u Botajici.
„Te radove bi, prema Ugovoru sa JU „Vode Srpske“, trebalo izvoditi V.P. „Ušće Bosne“ i oni bi trebali da se završe za sedmicu dana, dok je trajanje radova na lokalitetu „Prudovi“, koji se prema utvrđenim činjenicama nalaze u Vranjaku, trebaju okončati do 31. maja ove godine“, navode iz Grupe.
Što se tiče mještana Vranjaka, oni kažu da će narednih dana u Republičkoj upravi za imovinsko-geodetske poslove provjeriti tačne granice svojih imanja i da će, ukoliko utvrde da se radovi vrše i na njihovim imanjima, pokrenuti privatne tužbe protiv šljunkara. Navode da se radovi izvode u neposrednoj blizini saobraćajnice i njihovih kuća.
„U nekim ranijim vremenima, kada se vodilo računa o interesima države, šljunak se odavde sa volovskim zapregama vozio na željezničku stanicu u Vranjaku, gdje se pretovarao u vagone i vozio u Hrvatsku. Ali, za svaki kubik se plaćao porez. Ovi danas izvoze milione kubika a ne plaćaju ništa, jer takva nam je država – puna korupcije. I svako moze raditi šta hoće sa rijeka i šuma. I zato nam majka priroda sve ovako vraća, erozijama zemljišta i poplavama“, zabilježili smo komentar jednog od mještana ovog modričkog naselja.