Federalno ministarstvo okoliša i turizma je, nakon što mu se 10. februara sa takvim zahtjevom obratila neformalna grupa građana Kreševski građanski pokret, najavilo organizovanje javne rasprave o zahtjevu za obnovu okolinske dozvole za fabriku kreča, firme “BFS”, u Kreševu.
Svoj zahtjev Kreševski građanski pokret je predao zajedno sa peticijom, koju je potpisalo više od 500 tamošnjih građana. Konkretan povod bio je isticanje okolinske dozvole za ovu firmu 20.02. i njen zahtjev Ministarstvu za njenu obnovu.
Podsjetimo, radi se o firmi, u čijem sastavu je i nelegalni kamenolom, a protiv čijeg rada mještani kreševskog naselja Bjelovići bore već godinama, upozoravajući na zagađenje okoliša koje im život čine nepodnošljivim.
Istovremeno, radi se o firmi sa “dobrim političkim vezama”, koje joj omogućavaju da, godinama, ignoriše zabrane nadležnih organa, pa čak i “pečaćenje lokacije”.
Naime, Rudarsko–geološka inspekcija Ministarstva privrede SBK još 2019. godine godine je zabranila privrednom društvu BFS d.o.o. da vrši obavljanje rudarskih poslova na lokalitetima Rastovica i Krčevine do pribavljanja odobrenja za istraživanje i eksploataciju te ostalih odobrenja propisanih Zakonom o rudarstvu.
“Inspekcija je zapečatila tu lokaciju. No, u više navrata prilikom kontrole pronašla je tragove rudarenja. Dakle, sve skupa protuzakonito”, konstatovao je, u izjavi za RSE, Kantonalni ministar privrede Nisvet Hrnjić.
Zbog sumnje da je počinjeno krivično djelo skidanja ili povrede službenog pečata, a nakon što je prijavu podnio Federalni urbanističko-ekološki inspektor, pokrenuta je istraga u Tužilaštvo Srednjobosanskog kantona.
I federalni vodni inspektor je, nakon što je BFS d.o.o. nekoliko puta prekršila njegovo rješenje kojim se „zabranjuje upotreba objekta i pogona koji se koriste u svrhu prerade mineralnih sirovina, krečnjaka i dolomita”, uputio je Tužilaštvu Srednjobosanskog kantona informaciju o inspekcijskom nadzoru iz aprila prošle godine.
U toj informaciji navedeno je da kamenolomu, na lokalitetu Rastovica i Krčevine, nedostaje i vodna dozvola, koju izdaje Agencije za vodno područje rijeke Save. Tužilaštvo je obaviješteno da je firmi zabranjeno ispuštanje tehnoloških otpadnih voda i aktivnosti koje mogu uticati na vodu.
Dodatno, tužbu protiv firme BFS, zbog neplaćenih 400.000 KM koncesionih naknada, podiglo je i kantonalno Ministarstvo privrede, koje je Vladi SBK predložilo i raskidanje ugovora o koncesiji.
Tužilaštvo, zasad, još “provjerava navode iz dostavljenih informacija”, te “poduzima zakonom predviđene mjere i radnje kako bi se utvrdilo da li postoji osnovi sumnje da je počinjeno krivično djelo“.
No, kako pravna država funkcioniše u BiH pokazuje činjenica da su umjesto vlasnika i rukovodilaca ove firme na sudovima završili građani koji su ukazivali na njen nelegalan rad i protiv njega protestovali. Naime, nakon protesta 2018. godine, firma BFS d.o.o pokrenula je prekršajni postupak uz naplatu štete protiv mještana koji su blokirali put.
A kako stvari u BiH funkcionišu pokazuje i činjenica da Ministarstvo uopšte organizuje javnu raspravu, odnosno provodi postupak davanja odobrenja za rad firmi sa takvom kolekcijom kršenja zakona, nepoštovanja odluka državnih organa i ugrožavanja životne okoline i zdravlja i normalnog života lokalnom stanovništvu.
Uglavnom, javna rasprava o novoj okolinskoj dozvoli za fabriku kreča firme BFS će se održati u prostorijama MZ Crnići, 25. 2. 2022, sa početkom u 11 sati. Kreševski građanski pokret pozvao je građane da učestvuju u njoj a medje da isprate i javnu raspravu i dalji razvoj događaja, u vezi s ovim slučajem. Koji je samo jedan u nizu koji pokazuje da je kapital sa „dobrim političkim vezama“ – što je samo eufemizam za visoku korupciju – jači od krhke pravne države.