Od sredine oktobra 2021. godine do danas traje borba građana protiv urbicida, a u toj neravnopravnoj borbi najveći zagovarači poznatih uzrečica „ne talasaj“ i „proslijedili smo“ su direktor i odgovorni u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove ZDK.
Nakon što je Gradsko vijeće Zenice usvojilo odluke o usvajanju nacrta tri regulaciona plana i provelo javne raspave o ovim nacrtima, početkom oktobra 2021. godine aktivista neformalne grupe „Pokret za preokret“ Boris Britvar je uputio Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Zeničko-dobojskog kantona Zahtjev o inspekcijskom nadzoru u smislu Zakona o prostornom uređenju i građenju ZDK i Uredbe o jedinstvenoj metodologiji za izradu dokumenata prostornog uređenja, a vezano za Odluke Gradskog vijeća Zenica donesene na 13. sjednici koja je održana 30.09.2021. godine.
U nastavku slučaj se pretvorio u tragikomediju u tri čina:
Prvi čin : Odgovor Kantonalne uprave
U odgovoru na zahtjev Pokreta je navedeno da je Zakonom o prostornom uređenju i građenju ZDK propisano da inspekcijski nadzor nad izradom, ostvarivanjem i provođenjem planskih dokumenata na razini Grada provodi gradski urbanistički inspektor, te su Zahtjev proslijedili Službi za inspekcijske poslove Grada Zenice. Takođe, u odgovoru se navodi da Kantonalna uprava za inspekcijske poslove nema popunjeno radno mjesto kantonalnog urbanističkog inspektora, te se iz tog razloga proglašavaju nenadležnim po Zahtjevu za inspekcijski nadzor i Zahtjev proslijeđuju Federalnoj upravi za inspekcijske poslove i resornom kantonalnom ministarstvu.
Drugi čin: Prigovor na odgovor
Nezadovoljni odgovorom Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, koji je dostavljen u neobičnom pravnom obliku kao „Obavijest“, Pokret upućuje prigovor na njega u kojem je, između ostalog, naveden argument da je Zakonom o prostornom uređenju i građenju ZDK propisano da kantonalni inspektor obavlja inspekcijski nadzor nad dokumentima za koje resorno ministarstvo daje svoju saglasnost prije usvajanja. Uz dodatno pojašnjenje da nacrte regulacionih planova nije radio Kantonalni zavod za urbanizam i prostorno uređenje, nego Javno preduzeće za prostorno planiranje i uređenje grada “Zenica” d.o.o. Zenica.
U svom prigovoru Pokret navodi da zahtjev za inspekcijski nadzor ima poceduralni karakter, a temeljem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kantonalnim ministarstvima i drugim tijelima kantonalne uprave, kojim se utvrđuje da Kantonalni zavod za urbanizam i prostorno uređenje obavlja stručne, upravne i druge poslove, postoji mogućnost da se izvrši stručna kontrola bez obzira što nema zaposlenog kantonalnog urbanističkog inspektora. Iz toga proizilazi činjenica da se trebalo zatražiti stručno mišljenje od Kantonalnog zavoda za urbanizam i prostorno uređenje prema predmetnom zahtjevu Pokreta za inspekcijski nadzor, što nije urađeno.
U međuvremenu, predstavnik Pokreta je održao konsultativne sastanke sa Kantonalnom upravom za inspekcijske poslove, na kojem su dobivena usmena obećanja da će Uprava poduzeti sve da se javni prostor Zenice zaštiti po Zakonu, te da će Uprava uposliti što prije urbanističkog inspektora. Zaključci ovih sastanaka se nisu realizirali do današnjeg dana. Što dovodi u pitanje iskrenost datih obećanja i stvara sumnju da se radilo tek o „kupovini vremena“.
Treći čin: Odgovor na prigovor i ponovljeni prigovor
U svom odgovoru na prigovor Pokreta, Kantonalna uprava ponavlja svoj stav po ovom pitanju, a to je da su postupili sukladno zakonu i procedurama, te, da se za sve informacije mogu obratiti Službi za inspekcijske poslove Grada Zenice. Na ovakav odgovor tokom decembra mjeseca, Pokret je uputio ponovljeni prigovor u kojem se poziva na kršenje zakonskih odredbi iz prigovora od ranije i napominje činjenicu da, polazeći od zakonskih odredbi da je funkcija inspekcijskih organa poduzimanje korektivnih mjera, odnosno nalaganje upravnih mjera radi sprječavanja i otklanjanja nezakonitosti u izvršavanju zakona, da je upućeni zahtjev grupe građana usmjeren na zaštitu javnog interesa, tj. interesa građana Zenice.
Ima li kraja?
Odgovor Uprave na ponovljeni prigovor grupe građana je pokazao da birokrate nemaju granica u korištenju pravnih zavrzlama i bavljenju formom umjesto suštinom. Krajnji rezultat – ponavljanje da Uprava nema popunjenog mjesta urbanističkog inspektora, te da ne mogu angažovati stručne osobe niti izvršiti inspekcijski nadzor donošenja spornih Nacrta regulacionih planova. Poruka je jasna: „Ne talasaj“.
Posljednji odgovor Pokret je dobio početkom februara 2022. godine. I u njemu je Kantonalna uprava za inspekcijske poslove ponovila da su ranije dostavili odgovore o nadležnostima i poduzetim radnjama, te još jednom odbacila svoju nadležnost u ovom slučaju.
Aktivisti Pokreta za preokret nastavljaju pravnu i drugu borbu protiv gradskih i kantonalnih inspekcijskih organa, ohrabreni činjenicom da su, svojim kanalima, došli do dokumenta u kojem resorno Ministarstvo ZDK nije dalo saglasnost na nacrte spornih regulacionih planova, što je poremetilo planove Gradske uprave da na brzinu provedu zahtjeve građevinskog lobija.