Istraživanje koje će na Svjetski dan zdravlja javnosti predstaviti udruženja Stop mobbing i Kap, prvo je ovakve vrste u BiH. Njegov je cilj utvrditi kako su zdravstvene institucije i relevantne institucije vlasti reagovale na epidemiju u smislu nabavke medicinske i sanitetske opreme, uključujući testove i vakcine, te, koliko su sredstava i iz kojih izvora utrošili u navedene svrhe. Takođe analizirana je transparentnosti zdravstvenih institucija u prezentaciji informacija od javnog značaja.
Rezultati istraživanja pokazuju nedostatak komunikacije, prikrivanje informacija, netransparentnost u donošenju odluka i u ukupnom poslovanju javnih institucija u BiH.
„Takođe, rezultati analize pokazuju različite indikatore koji upućuju na nepravilnosti u javnim nabavkama a neki od njih su da su donacije često knjižene mnogo skuplje od cijena u javnim nabavkama i obratno, zastupljene su tri različite cijene nabavke kiseonika u tri bolnice, primjetne su različite cijene doniranih i kupljenih vakcina, testova i slično.“, naveli su iz udruženja Stop mobbing i Kap.
Među podacima u istraživanju su i da su PCR testovi u Federaciji BiH kupovani po cijenama u nevjerovatnom rasponu od 1,43 do 90 KM, te da je cijena PCR testa u Republici Srpskoj iznosila od 0,78 KM a Institut za javno zdravstvo RS ih je plaćao 30 do 80 KM.
Inače, istraživanje “Put medicinske i sanitetske opreme i vakcina u BiH tokom Covid-19 pandemije” provedeno je u okviru projekta “Virus za koji ima lijek!” koga udruženje Stop mobbing i udruženje za razvoj društva Kap provode s ciljem smanjenja različitih pojavnih oblika korupcije u zdravstvu.