U okviru realizacije Projekta rangiranja visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj, ekspertski timovi za rangiranje intenzivno rade na terenu, aktivnostima vanjskog vrednovanja, posjetom visokoškolskim ustanovama u ovom entitetu.
U mjesecu februaru posjetili su Univerzitet u Banjoj Luci, Panevropski Univerzitet Apeiron, Nezavisni Univerzitet Banja Luka, Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment, Univerzitet za poslovne studije, Visoku školu Banja Luka College, Visoku školu za primijenjene nauke Prometej i Visoku školu Koledž kozmetologije i estetike. Prema informacijama iz Agencije za visoko obrazovanje RS, koja je nosilac projekta, u toku posjete vršeno je ocjenjivanje prema planu i programu posjete, a u skladu sa postavljenim kriterijumima. Obavljani su razgovori sa upravom svake visokoškolske ustanove, nastavnim osobljem i posebno sa studentima. Posjete su završene saopštavanjem okvirnih preporuka i obilascima materijalnih resursa visokoškolskih ustanova.
Prošlog mjeseca posjeta je upriličena i u Doboju Visokoj medicinskoj školi zdravstva i Visokoj poslovno-tehničkoj školi, u Bijeljini Univerzitetu Sinergija, Univerzitetu Bijeljina i Slobomir P Univerzitetu. Poslednje posjete upriličene su krajem marta – Visokoj medicinskoj školi i Visokoj školi za ekonomiju i informatiku u Prijedoru, te, Visokoj školi za uslužni biznis Sokolac-Istočno Sarajevo.
Kada je u pitanju druga visokoškolska ustanova iz ovog dijela RS, Univerzit u Istočnom Sarajevu, iz ove javne ustanove su stava da ne učestvuju u sprovođenju projekta rangiranja visokoškolskih ustanova.
„Prema Vebometriksovoj rang-listi univerziteta, Univerzitet u Istočnom Sarajevu se nalazi na 3. mjestu univerziteta u BiH i 3.442 mjestu u svijetu. Univerzitet je jedan od četiri univerziteta u BiH koji se nalazi na prestižnoj SCImago Institutions Ranking listi. Od 2021. godine je uvršten i na međunarodnu listu U-Multirank, kao jedna je od dvije visokoškolske ustanove iz Bosne i Hercegovine, gdje je svrstan u Top 25 institucija u oblasti „inovativnih oblika ocjenjivanja“. Posebno značajno je istaći da se na listi 2% najboljih naučnika na svijetu po uticaju citiranosti u toku 2020. godine, nalazi ukupno 6 istraživača iz Bosne i Hercegovine, od čega su dva istraživača iz RS i oba sa Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Međunarodna prepoznatljivost se ogleda i u učešću Univerziteta u mrežama i asocijacijama univerziteta, kao i kroz preko 90 međuuniverzitetskih i preko 140 posebnih sporazuma o saradnji, uključujući i 40 Erazmus + sporazuma za razmjenu studenata i nastavnika” – naveli su razloge protivljenja učešća u projektu iz ovog Univerziteta.
Odnosno, s obzirom na jasne pozicije na međunarodnim rang-listama univerziteta, Senat Univerziteta je ukazao na nesvrsishodnost sprovođenja projekta rangiranja visokoškolskih ustanova u RS, jer realizacija ciljeva ovog projekta, prema tumačenju dekana Ekonomskog fakulteta Radomira Božića, može rezultirati nepovoljnim pojavama u visokom obrazovanju u RS, posebno kada su u pitanju dva javna univerziteta, zbog čega njihov Univerzitet ne učestvovuje u sprovođenju projekta.
Svoj stav Rukovodstvo Univerziteta i članovi Senata iznijeli su i prošlog mjeseca, kada su informisali javnost o rezultatima rada i aktuelnostima. Rektor Univerziteta dr Milan Kulić najavio je da će ova ustanova 14. septembra svečano i sa ponosom obilježiti 30 godina svog uspješnog rada.
Kada je u pitanju usvojena Mreža visokoškolskih ustanova i studijskih programa RS za period 2022-2023. godina, Senat Univerziteta je tada iznio mišljenje da treba odrediti rok od dvije godine u okviru kojih će univerziteti izvršiti unutrašnju reorganizaciju studijskih programa da bi se spriječilo njihovo eventualno ukidanje ili zamrzavanje, što bi dovelo do ugrožavanja daljeg razvoja univerziteta.
Što se tiče projekta rangiranja VŠU u RS, odlukom Vlade RS formirana Komisija za borbu protiv negativnih pojava u visokom obrazovanju u RS je na prvoj sjednici održanoj 17.2.2021. godine zadužila Agenciju za visoko obrazovanje RS da pripremi prijedlog projekta rangiranja visokoškolskih ustanova.
„Cilj ovog projekta je bolja informisanost studenata i drugih zainteresovanih strana, mjerljivi indikatori radi izrade budućih strategija u oblasti visokog obrazovanja, podsticanje visokoškolskih ustanova na stalni razvoj i unapređenje sistema kvaliteta i povećanje naučne produktivnosti u kontekstu međunarodne vidljivosti i prepoznatljivosti. Takođe je zaključeno da Komisija istraži mogućnosti korišćenja ovih podataka prilikom zapošljavanja u javnom sektoru. U skladu sa zaduženjem, Agencija za visoko obrazovanje RS je pripremila Prijedlog projekta rangiranja visokoškolskih ustanova RS koji je Komisija razmatrala na svojoj drugoj sjednici, održanoj 18.3.2021. godine. Prijedlogom projekta definisani su principi rangiranja visokoškolskih ustanova RS, način utvrđivanja kriterijuma rangiranja, način prikupljanja i obrade podataka, plan aktivnosti, rokovi, izvršioci, te budžet projekta. Nakon razmatranja Prijedloga projekta rangiranja visokoškolskih ustanova RS, Komisija je isti usvojila jednoglasno“ – informacije su AVORS o projektu.