Grad Zenica nema usvojen novi Urbanistički plan u skladu sa novousvojenim Prostornim planom grada, a to je osnova za izradu Regulacionih planova, koji su jednoj urbanoj sredini neophodni. Neplanska gradnja ne samo da ugrožava čitav urbani razvoj grada i remeti funkcionisanje gradske sredine, već ugrožava i zelene oaze, parkove i zelenilo. Posredno se time smanjuje kapacitet gradskih pluća, zelenila i drveća, što najviše trpe građani Zenice.
Iako je problem sa investicijskim urbanizmom univerzalan za sve veće gradove u kojima ne postoji Urbanistički plan, grad Zenica ima najveći problem da očuva balans normalnog života, budući da za život u gradu nije dovoljno samo postojanje objekata, već i dugoročno planiranje razvoja grada. Građani Zenice, okupljeni u neformalnu grupu građana „Pokret za preokret“ smatraju da je ovakva situacija za grad u kom žive nedopustiva.
„Već smo poduzeli pravne korake da svoj grad učinimo pravom urbanom sredinom, te najavljujemo da ćemo nastaviti i pravnu i aktivističku borbu za svoj grad. Naša javna kampanja „Čiji je grad?“ izazvala je veliku pažnju, a nadamo se da će ovaj performans u kontaktu sa građanima povećati interesovanje da nam se priključe novi članovi.“ – navode iz grupe „Pokret za preokret!“.
Tokom današnjeg performansa, članovi „Pokreta za preokret“ po prvi put su javno istupili i omogućili svojim sugrađanima da putem anonimnih anketa odgovore na pitanja koja se tiču uređenja čitavog grada, ali i zadovoljstva trenutnim rješenjima po pitanju planirane i nelegalne gradnje, što je takođe dio problema grada Zenice.
„Nadležni se proglašavaju nenadležnim, a ovakav odnos prema urbanom razvoju grada je nedopustiv. Građani moraju imati mogućnost da se grad razvija u skladu sa ispravnim i legitimnim Urbanističkim planom, te da svim građanima bude omogućeno da žive normalno u sredini u svom gradu.
„Na pitanje „Čiji je grad?“, jedini ispravan odgovor je: „Svih građana Zenice!“