Poštovani premijeru Bašić i ministre Isak,
Ovim pismom želimo vam ukazati na višemjesečno ignorisanje svih aktivnosti i inicijativa neformalne grupe građana “Čuvari zraka” koja se okupila oko ideje kojom žele doprinijeti transparentnom i namjenskom trošenju sredstava od strane Vlade Zeničko-dobojskog kantona dobijenih od Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH sa fokusom na projekte za zaštitu zraka. Iako se Zeničko-dobojski kanton već decenijama suočava sa problemom loše kvalitete zraka , koja za posljedicu ima izrazito nezdrave efekte za stanovništvo i vrlo loše utiče na kvalitet života građana, naš generalni utisak je da se deceniju gotovo ništa ne radi na rješavanju ovog problema čiji negativan uticaj uopće nije zanemariv.
Naše analize su pokazale da je u periodu 2017.-2021.godine Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH je uplatio Zeničko-dobojskom kantonu preko 28 miliona KM naknada za zaštitu okoliša i poboljšanje kvalitete zraka, a da pri tom nije proveden niti jedan značajniji projekta u ZDK i Gradu Zenici kojim bi se poboljšao kvalitet zraka ili bar unaprijedio. Na ovu činjenicu ukazuju i druge NVO-e sa područja ZDK kao i Izvještaji Ureda za reviziju institucija revizije u FBiH, u kojima nema evidencije o utrošku sredstava za smanjenje zagađenosti zraka.
Da vas podsjetim da su Čuvari zraka krajem 2021. godine uputili Inicijativu u kojoj se traži da da se u planu Programa utroška sredstava Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH za 2022. godinu planiraju značajnija sredstva za projekte i aktivnosti kojim bi se unaprijedio kvalitet zraka u Zeničko-dobojskom kantonu i Gradu Zenici bilo kroz direktne projekte ili putem LOT-a za zaštitu zraka. Na tu Inicijativu gospodo nikada nismo dobili bilo kakav govor ili komentar, iako smo u proteklom periodu direktno ili putem javnih događaja tražili vaše mišljenje ili izjašnjavanje. Anketa građana, koju smo proveli u Gradu Zenici, je pokazala da više od 75% građana nije upoznato sa nekim većim projektom u proteklom periodu koji je implementiran u ZDK i Zenici, a kojim bi se unaprijedio kvalitet zraka.
Čuvari zraka podržavaju LOT za finasiranje projekata NVO i udruženja koji se provodi kontinuirano već deceniju, mi nemamo ništa protiv finansiranja aktivnosti Instituta „Kemal Kapetanović“ koji se finasira sa oko 300.000 KM svake godine, a njihov izvještaj o utrošku sredstava do sada nismo vidjeli, takođe nemamo ništa protiv finansiranja projekata regionalne deponije Mošćanica, ali nedopustivi su projekti kontinuiranog čišćenja korita rijeka, veliki iznosi za održavanje mjernih instrumenata za praćenje kvalitete zraka, stalno finansiranje infrastrukture za upravljanje otpadom kojim gospodari privatno preduzeće Alba Zenica d.o.o., izletišta i projekte koji ne mogu biti finansirani iz sredstava Fonda temeljem Zakona o Fondu, pojednostavljeno mi smo protiv projektata kojima se zadovoljava forma a ne svrha kako bi se potrošio novac građana i privrednih subjekata koji uplaćuju naknade u Fond.
Tokom trajanja kampanje imali smo razgovore sa svim zainteresovanim stranama, građanima, institucijama, stručnim ljudima i pojedincima čiji epilog je jedinstven stav da nadležno ministarstvo i Vlada ZDK trebaju se udaljiti od dosadašnje administrativne prakse „trošenja novca“, napraviti veliki iskorak u budućem planiranju i trošenju namjenskih sredstava Fonda fokusirajući se na prioritete zaštite okoliša i zraka u ZDK , a kao prvi korak se predlaže da kantonalne i općinske vlasti urade analizu u smislu revizije efektivnosti i efikasnosti trošenja sredstava od naknada za okoliš s akcentom na utrošak sredstava za poboljšanje kvaliteta zraka u Zeničko-dobojskom kantonu. Analiza bi , pored ostalog trebala dati odgovore na pitanja: zašto u proteklom periodu nije bilo značajnijih projekata za poboljšanje kvaliteta zraka, koje su to prepreke bile kod apliciranja projekata za zaštitu zraka i koji projekti bi se mogli što prije realizirati namjenskim sredstvima Fonda? Od vas gospodo očekujemo multidiscipliniran pristup ovom problemu, a ne trošenje sredstava po željama lobija i po principu „copy paste“ Izvještaja.
Iskreno se nadamo da ćete razmotriti naše prijedloge, prihvatiti neformalnu grupu “Čuvare zraka” i druge NVO-e i udruženja kao partnere u budućem planiranju u ovoj oblasti, kako bi se zajedničkim aktivnostima promijenila dosadašnja praksa koja nije dala rezultate. Novčani tok navedenih sredstava treba biti jasan, sredstva se trebaju namjenski trošiti, a sve u cilju značajnijeg poboljšanja kvalitete zraka u Zeničko-dobojskom kantonu i Gradu Zenici i zaštiti zdravlja građana.
NGG “Čuvari zraka”