Iranski gradovi su ponovo bili poprište antivladinih protesta i najmanje jednog štrajka radnika 2. novembra, uprkos upozorenju vlasti da prekinu demonstracije.
Video snimci objavljeni na društvenim mrežama prikazuju proteste u različitim gradovima dok se nastavlja protest koji je izbio sredinom septembra nakon smrti 22-godišnje Mahse Amini u policijskom pritvoru.
Lokalni izvori su izvijestili o skupovima u gradu Sanandaju na zapadu Irana, gdje su ljudi uzvikivali “Smrt diktatoru”, što se odnosi na vrhovnog vođu ajatolaha Alija Hameneija.
U međuvremenu, Kolbarnews, grupa koja nadgleda područja zapadnog Irana naseljena Kurdima, odakle je Amini, izvijestila je 2. novembra da su trgovci iz Sanandaja započeli generalni štrajk.
Protesti su održani uprkos upozorenju komandanta moćne iranske Islamske revolucionarne garde, Hoseina Salamija, koji je Irancima rekao da je 29. oktobar “posljednji dan nereda.”
Od smrti Mahse Amini 16. septembra, hiljade demonstrira širom zemlje protiv klerikalnog establišmenta.
Na društvenim mrežama nastavljaju da se pojavljuju video snimci koji pokazuju dokaze nasilnog odgovora vlade na proteste — gušenje za koje grupa Iran Human Rights sa sjedištem u Oslu kaže da je usmrtilo najmanje 277 ljudi, uključujući 40 djece.
Dana 1. novembra, Mreža za ljudska prava Kurdistana i Hengaw, dvije grupe koje prate stanje ljudskih prava u provinciji Kurdistan, objavile su video s CCTV kamera u gradu Baneh na zapadu Irana koji pokazuje trenutak u kojem su oružane snage sigurnosti pucale na građanina.
Kurdistanska mreža za ljudska prava i Hengaw kažu da se ovi video snimci odnose na ubistvo Mutaliba Saeida Piroa, koji je 27. oktobra preminuo od rane iz vatrenog oružja.
U južnom iranskom gradu Širazu, advokat Mustafa Nili najavio je hapšenje nekoliko kolega advokata koji su zastupali ljude pritvorene tokom nedavnih protesta.
Među pritvorenim advokatima su Nazanin Salari, Bahar Sahraian, Mahmoud Taravatroy i Amin Adel Ahmadian.
Ranije u maju, Revolucionarni tužilac Širaza podnio je sudski postupak protiv Taravatroya i Salarija zbog odbrane pripadnika Baha'i zajednice i izdao poziv za suđenje protiv njih po optužbama za okupljanje i dosluh protiv nacionalne sigurnosti.
U međuvremenu, porodica iranskog aktiviste Hoseina Ronagija izrazila je zabrinutost zbog zdravstvenog stanja lidera građanskih prava.
Otac Hosseina Ronaghija je 1. novembra objavio da je uspio vidjeti svog sina nakon 38 dana u zatvoru. U videu Ronaghi kaže da njegov sin štrajkuje glađu i da mu se zdravlje pogoršava.
Kaže i da je sa njim isljednik slučaja uvredljivo razgovarao i tri puta prijetio da će mu ubiti sina.
Objavljeni su snimci prisustva snaga sigurnosti u dva kvarta Teherana — Ekbatan i Chitgar — na zapadu iranske prijestolnice na kojima se vide agenti koji koriste zvučnike kako bi prijetili stanovnicima.
U jednom od video zapisa, službenici obezbjeđenja koriste seksualne vulgarnosti kao odgovor na skandiranje žena.
Na drugom snimku, jedan od sigurnosnih agenata preko razglasa poručuje stanovnicima da su spremni da obezglave svoje žene i djecu u odbrani države.