Podsjećanja

II 2022.: Ozrenci otporni na „zlatnu groznicu“ i „šuplju priču“

U rubrici Podsjećanja... Na najave investitora da će početkom proljeća nastaviti sa istraživanjima jer imaju pravosnažnu dozvolu, Petrovljani kažu da su to samo samo pusti snovi „Medenog Brijega“ i Bošnjakovića.

I pored žestokih protivljenja mještana ozrenskih naselja i vlasti opštine Petrovo, Ministarstvo energetike i rudarstva RS i dalje nema namjeru da povuče datu saglasnost za rudna istraživanja na ovoj planini firmi „Medeni brijeg“ iz Bijeljine.

To je nedvosmisleno na ovonedjeljnoj sjednici NS RS potvrdio i ministar Petar Đokić, kojeg Petrovljani smatraju za glavnog lobistu investitora geoloških istraživanja na Ozrenu. Odgovarajući na pitanja poslanika, koja su im delegirali iz ove opštine, Đokić je ponovio ranije tvrdnje da su koncesiju dali prema Zakonu o geološkim istraživanjima i Pravilniku o postupku odobravanja. Takođe i da su prethodno pribavili saglasnost lokalnih vlasti opštine Petrovo, što je iz ove opštine u više navrata negirano.

Đokić se nije osvrnuo na optužbe poslanika iz redova opozicije da su dvojica rukovodilaca u Geološkom zavodu RS, koji je pod ingerencijom upravo ministarstva kojim rukovodi, suakcionari australijske kompanije “Lykos Metals Limited”, koja je vlasnik „Medenog brijega“.

I ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekolgiju RS Srebrenka Golić u odgovoru poslaniku Nebojši Vukanoviću nije dala naznake da će doći do poništenje rješenja za istraživanja i iskopavanja na Ozrenu, što su mještani tražili sa obrazloženjem da se radi o zaštićenom području. Oni su dopisom institucijama RS zatražili da se Ozren proglasi „Parkom prirode“ ili „Nacionalnim parkom“.

“U našem ministarstvu zvanično se ne vodi nijedan postupak kada je u pitanju Ozren. A da bi se neko područje proglasilo područjem od posebnog interesa to mora biti predviđeno prostorno planskom dokumentacijom lokalne zajednice ili na republičkom nivou. Inicijativu mogu pokrenuti i građani, te ih pozivamo da to učine, nakon čega će stručne institucije, ako bude bilo kakvog osnova, donijeti odgovarajuću odluku”, rekla je Golić na sjednici NSRS.

Međutim, i ona je propustila da navede da je upravo Vlada RS, krajem decembra, donijela odluku da se dio Ozrena, tačnije 132 hektara površine proglasi zaštićenom zonom. Ta odluka objavljena je u Službenom glasniku RS 21. januara ove godine i odnosi se na prostor koji je vezan za područje Sočkovca, gdje su takođe previđena istraživanja.

„Proglašenjem Zaštićenog staništa Gostilj, koje se prostire na području grada Doboja, završen je dvanaestogodišnji proces na institucionalizaciji te očuvanju ovog prirodnog i kulturnog nasljeđa. U elaboratu, odnosno odluci Vlade, strogo je zabranjena upotreba motornih vozila, kao i bilo kakva eksploatacija mineralnih sirovina”, rekao je na ovu temu direktor Regionalnog muzeja u Doboju Nebojša Dragojlović.

Sa druge strane, na istim pozicijama, kada su u pitanju rudna istraživanja na Ozrenu, ostali su i potencijalni investitori i, kako je rečeno na sjednici NSRS, kontroverzni biznismen Miloš Bošnjaković, koji tvrdi da, i pored negodavanja mještana i vlasti Petrova, neće odustati od istraživanja. Samo je sada, očigledno, prilagodio retoriku, pa u prvi plan ne stavlja nikal, čije povećano prisustvo u prirodi, navode stručnjaci, može imati ozbiljne posljedice za sve oblike života: od mikroorganizama u tlu do čovjeka – nikal je, naime, dodijeljen Grupi 1 kancerogenih sredstava u istraživanjima Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC), koja mogu uzrokovati rak pluća, nosne šupljine i paranazalnih sinusa.

Bošnjaković sada, u poslednjim istupima u javnosti, ističe da su realna očekivanja da će na Ozrenu naći „zlato sa pratećim plemenitim metalima, srebrom i platinom“.

Miloš Bošnjaković (desno) u razgovoru sa lokalnom vlašću Doboja (Foto: Lj.Đ.)

„Mi se bavimo osnovnim geološkim istraživanjima baziranim na istorijskoj građi iz 1969. godine, o istraživanjima koja je izvodila tadašnja država. Plasiraju se laži da smo ćerka kompanije „Rio Tinto“, kako kopamo litijum, kako smo izbušili već osam bušotina, kako tražimo nikl, što su neistine. Poznato je da je ovaj prostor mineralizovan. To je činjenica. Geološkim istraživanjima na bazi istorijske građe pokušavamo doći do informacije da li je mineralizacija prisutna i koji je mineral količinski i ekonomski isplativ.“, izjava Miloša Bošnjakovića za portal energetikars.com.

No, na njegove najave da će početkom proljeća nastaviti sa istraživanjima jer imaju pravosnažnu dozvolu, Petrovljani kažu da su to samo samo pusti snovi „Medenog Brijega“ i Bošnjakovića. Kao i njegove priče o „zlatnoj groznici“ u ovom dijelu RS.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije