U fokusu

Otkup zatvorske kazne poguban za pravičnost pravosuđa

Od marta 2021. do septembra 2022. godine, prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, na području RS-a odobrena su 173 otkupa zatvorske kazne.

U RS-u sudovi sve češće odlučuju prihvatiti sporazume tužilaca i optuženih kojima propisuju kazne do godinu zatvora, a koje je moguće zamijeniti za novčane. To je omogućeno izmjenama Krivičnog zakona 2021. Sve to pogubno je za pravičnost pravosuđa, upozoravaju kritičari.

Funkcioner Socijalističke partije osuđen je na banjalučkom Okružnom sudu na godinu zatvora zbog zloupotrebe položaja i primanja mita prilikom dodjeljivanja projekata u ime jedne entitetske institucije. Iako se radi o korupciji, Sud je prihvatio sporazum Tužilaštva i okrivljenog i presudio kaznu koju je moguće otkupiti. To je samo jedan od brojnih slučajeva u posljednjih godinu dana i na ovom ali i na ostalim sudovima u RS-u. Otkup kazne omogućen je izmjenama Krivičnog zakonika u martu 2021. godine.

“To jeste pogubno, ne samo za pravni sistem, već i za društvo zato što se motivišu ljudi da rade takva krivična djela. Ovdje imamo na djelu dokaz da država, odnosno vladajuće elite u RS-u ne žele da stvore ambijent u kojem bilo ko može za bilo šta ozbiljno odgovarati i drže se principa da ako je neko već naš uhvaćen s prstima u medu, onda daj da uradimo sve što možemo da ga oslobodimo”, smatra Igor Crnadak, poslanik PDP-a u NSRS-u.

Izmjene zakona kojima je omogućen otkup kazni tražila je u martu 2012. godine u entitetskom parlamentu stranka Ujedinjena Srpska. Sve se, slučajno ili ne, desilo u vrijeme kada je očekivana presuda članu te stranke i poslaniku Kostadinu Vasiću.

Advokat Milan Malešević upozorava da je usvajanjem ovakve odredbe ostavljena velika mogućnost za zloupotrebe:

“U kombinaciji s nekim drugim procesnim institutima stvara se velik prostor za razne manipulacije. Siguran sam da oni zbog kojih su odredbe uvedene u sistem koriste to pravo jer tom odredbom nije propisan nijedan uslov za prihvatanje zamjene.”

Malešević podsjeća da ovakva odredba sadrži i elemente diskriminacije:

“Dešava se da neko ko je kažnjen za teže krivično djelo može ostati na slobodi dok onaj ko nema da plati kaznu, a blaže je kažnjen, na kraju će završiti u zatvoru.”

Okružni sud u Banjaluci je, zvanično od marta 2021. do septembra 2022. godine u potpunosti odobrio sedam zamjena kazne zatvora za novčanu. U istom periodu, prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, na području RS-a odobrena su 173 otkupa zatvorske kazne.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije