Profesionalni vatrogasci organizovali su protestni skup ispred zgrade Vlade u 11 sati. Sindikat profesionalnih vatrogasaca saopštio je to prije manje od nedelju dana, a na njemu profesionalni vatrogasci, kojih ima oko hiljadu, od kojih je 800 u javnim profesionalnim vatrogasnim jedinicama, traže otklanjanje nepravednih dispariteta u platama i pravedno vrednovanje svojih rad.
Okupljenima ispred zgrade Vlade obratio se David Švarc, generalni sekretar Sindikata profesionalnih vatrogasaca Slovenije . “Ljuti smo na političke elite koje nas prave budalama više od godinu i po dana. Zato smo se danas okupili, jer nam je dosta ovakvog odnosa prema nama. Okupili smo se ispred Vlade, gde oni koji odlučuju o našim sudbinama, odlučuju o sudbinama državnih službenika i vatrogasaca, da im kažemo šta rade, u kojoj smo poziciji i da ne želimo da budemo u takvoj poziciji. više”, rekao je..
Čak je i bivši predsednik sindikata, sada penzionisani profesionalni vatrogasac Aleksandar Ogrizek , razočaran radom Vlade. Kako je rekao, vatrogasci je zanimaju samo kada su joj potrebni. Sramota je to što vatrogasac koji dođe kod nas ima minimalnu platu, rekao je on u svom obraćanju, upozoravajući da mladi vatrogasac u takvim uslovima ne može sam sebi da stvara život. On je pozvao Vladu da odmah prihvati predstavnike sindikata na pregovore.
Vatrogasci su svoje negodovanje izrazili brojnim transparentima sa natpisima Goreo više od krša i Guramo glavu u vatru, ali od vlasti dobijamo samo udarac u guzicu . Na skupu ih je pratila i maketa vatrogasnog vozila sa fotografijama premijera Roberta Goloba, ministrice državne uprave Sanje Ajanović Hovnik , ministra odbrane Marjana Šarca i njegovog državnog sekretara Rudija Medveda .
Vlada: Zahtjevi vatrogasaca su neopravdani
Za Vladu su zahtjevi profesionalnih vatrogasaca neopravdani. Kako tvrde u Ministarstvu javne uprave, profesionalni vatrogasci su jedna od bolje plaćenih profesionalnih grupa u javnom sektoru, a plate im stalno rastu.
Prema podacima Ministarstva, podaci pokazuju da nema nepravednih disproporcija među vatrogascima. Prosječna plata vatrogasca sa srednjom stručnom spremom u 2022. godini iznosila je 2.128 eura, vatrogasca sa višom stručnom spremom 2.619 eura, a vatrogasca sa visokom stručnom spremom 2.976 odnosno 3.231 euro, navodi se na sajtu Vlade.
U odnosu na 2015. godinu, prosječna plata vatrogasca sa srednjom ili visokom stručnom spremom povećana je za 32 posto, dok je plata vatrogasca sa VSS od 2015. do 2022. godine povećana za 28 posto ili 17 posto, u zavisnosti od tarifnog razreda, naveli su.
Prema Vladi, plate su porasle znatno više nego, na primjer, nastavnicima. Zbog toga, kako navode u Vladi, zahtjevi vatrogasaca za povećanje plata za osam platnih razreda znače da žele da imaju znatno veće plate od uporedivih grupa. Njihove plate bile bi, na primjer, 35 posto veće od onih policajaca, dok Vlada, kako su napisali, želi da zadrži omjer plata između navedenih profesionalnih grupa.
Očekuje i njihov odgovor na prijedlog polaznih osnova za obnovu sistema plata u javnom sektoru i polazišta za otklanjanje dispariteta plata, koji su 9. februara predstavljeni svim sindikatima u javnom sektoru.
Iz Oktobarskog sporazuma, koji je potpisao i Sindikat profesionalnih vatrogasaca, proizilazi da će pregovarati i da neće protestovati do 30. juna 2023. Oštri su prema ministarstvu.
Kako je prije nedelju dana rekao generalni sekretar Sindikata David Švarc , Vlada ih ne vidi i ne čuje, pa traže jednak tretman, otklanjanje platnih dispariteta, razvrstavanje vatrogasaca u odgovarajuće platne razrede i da istovremeno pregovaraju i o obnovi platnog sistema.
Prema novoj platnoj ljestvici, čija se primjena očekuje u januaru 2024. godine, radno mjesto profesionalni vatrogasac, trenutno 24. mjesto na platnoj ljestvici, je šesto od 67 razreda. Poslovi, koji su rangirani od 12. do 23. platnog razreda na postojećoj platnoj ljestvici, bili bi svrstani u prvih pet platnih razreda, što znači da bi vatrogasci bili u donjoj desetini vrednovanja poslova.
Profesionalni vatrogasci se također ne slažu sa zamrzavanjem napredovanja i radnog učinka. Prema Vladinom prijedlogu o reformi platnog sistema, napredovanja i otklanjanje dispariteta plata trebalo bi da sačekaju do 2026. godine. Za to vrijeme sva napredovanja bi bila zamrznuta.
Svaka reč
Na današnjem sastanku svaki profesionalni vatrogasac imao je priliku da lično izrazi svoje nezadovoljstvo odlukama Vlade, Ministarstva odbrane i Ministarstva javne uprave – odnosno onih koji odlučuju o njegovom statusu i platama. Profesionalni vatrogasci imaju punu podršku i svojih neprofesionalnih kolega, koji nisu pozvani na ovokratni protestni skup. “I zato što ne želimo optužbe da, kada govorimo o platama, eksploatišemo bilo koga”, objasnio je Švarc.