Sektor vodne inspekcije Republike Srpske, prema poslednjim zvaničnim podacima, ukupno ima sedam sistematizovanih radnih mjesta i najmanje je popunjena organizaciona jedinica Inspektorata RS. Konkretno, njena popunjenost je 58 odsto, procenat više ima Sektor tehničke inspekcije, Sektor veterinarske inspekcije ima popunjenost 62 odsto, Sektor šumarske inspekcije 67 odsto, dok ostali Sektori imaju popunjenost veću od 70 odsto.
Tema nedostatka vodnih inspektora u RS prisutna je već duže vrijeme. Njome su se bavili i inicijativu nadležnom Ministarstvu vodoprivrede, poljoprivrede i šumarstva RS za povećanje broja inspektora upućivali i aktivisti koji se u ovom entitetu bave zaštitom vodotoka, boreći se protiv nelegalne eksploatacije šljunka.
“Na dva Okrugla stola u Doboju, na kojima se godišnje sumiraju rezultati naših aktivnosti i okupljamo osim aktivista i vodne inspektore iz oba entiteta, je ovo bila jedna od ključnih tema. Nedostatak inspektora u ovoj oblasti je, po nama, ključni razlog što vodotoci u RS nisu ni izbliza zaštićeni i pokriveni inspekcijskim nadzorom kako bi to trebalo biti. I sami inspektori su isticali da raspoloživih pet do šest inspektora, uključujući i glavnog vodnog inspektora, pokriva područje od Novog Grada do Trebinja i da mjesečno samo jedan inspektor automobilom pređe u vršenju nadzora i više od 30.000 kilometara” – navode aktivisti neformalnih grupa građana iz sliva rijeka Drine i Bosne.
Kada je riječ o organizacionoj strukturi Inspektorata RS, ona je bila i predmet revizije Glavne službe za reviziju javnog sektora RS, objavljene u decembru 2022. godine. Njen osnovni zaključak je da mjere i aktivnosti na unapređenju organizacije i funkcionisanja inspekcija, nadležne institucije nisu u potpunosti pripremale, donosile i provodile na način koji bi omogućio efikasno i efektivno funkcionisanje inspekcijskog sistema Republike Srpske.
Revizori su utvrdili i da se, sa 31.12.2021. godine, popunjenost sistematizovanih radnih mjesta izvršiocima u Republičkoj upravi za inspekcijske poslove značajno razlikovala po sektorima inspekcijskog nadzora. Od pomenutih 58 odsto u Sektoru vodne inspekcije do potpune popunjenosti u Sektoru urbanističko-građevinske i ekološke inspekcije.
Imajući u vidu izražene sumnje u sistemsku korupciju u pozadini nelegalnog šljunkarenja, držanje Sektora vodne inspekcije na tako niskom nivou popunjenosti, savršeno se uklapa u takvu percepciju. Pogotovo što je ovaj problem, zbog godina ignorisanja, metastazirao do obima za koji bi i puni sastav Sektora vodne inspekcije bio nedovoljan. I, sad već zahtjeva koordiniranu akciju različitih institucija sistema. Ali i političku volju, prije svega.