Brojni novinari su se (25.02.) sponatano okupili na Trgu Krajine u Banjaluci, kako bi dali podršku Nikoli Morači koji je prvo salušan u policiji zbog istrage u vezi sa informacijama koje je objavio u dnevnom listu “Blic” i portalu “Srpskainfo”, a potom mu je oduzet telefon.
Takođe Morača je dobio status osumnjičenog nakon što je odbio status svjedoka, kao i otkrivanje izvora informacija, iako kao nije dužan da otkrije izvor informacija, a svaki pokušaj iznude te informacije od novinara može da se smatra udarom na medijske slobode.
Na informativni razgovor privedeni su i glavni urednik Siniša Trkulja i direktor razvoja i izvršni urednik za onlajn Boris Lakić, koji su takođe osumnjičeni.
Morača je danas okupljenim kolegama ispričao šta se desilo prethodnog dana. Takođe je naveo da u njegovom tekstu postoje određeni detalji koji su za javnost. Naveo je takođe da je bilo hapšenje osumnjičenog za silovanje, a tužilaštvo nije tražilo njegovo pritvaranje.
Nakon Moračinog obraćanja okupljeni novinari su krenuli su prema Policijskoj upravi Banjaluka.
Glavni i odgovorni urednik magazina BUKA Aleksandar Trifunović je tom prilikom rekao da smatra da je ovaj potez novinara dobar, ali je izostala veća podrška javnosti: “Činjenica je da postoje veliki problemi u ovom društvu, ovo društvo bole mnoge stvari, a ako se ne govore i ako neko ne može da prenese šta ih boli onda ćemo postati još bolesnije društvo. Slobodni mediji su neminovnost za razvoj jednog društva, ako ih se guši, ako se novinar boji raditi svoj posao, ako se neko boji novinaru da kaže šta misli, onda mi imamo ogroman problem, onda mi nismo slobodno društvo, a onda se postavlja i pitanje čemu služe te institucije, koje prije svega treba da zaštite slabije, u ovom slučaju su slabija strana novinari. I novinari ne treba da biju bitke i da budu hrabri sa sistemom, naprotiv oni trebaju da se osjećaju sigurno da rade svoj posao”.
Siniša Vukelić, predjednik Kluba novinara Banjaluka, rekao je da je policija iskoristila institucionalno svoju nadmoć da prisili kolegu da navodno dobrovoljno preda telefon.
Naglasio je i da novinar svoj izvor može otkriti samo kada je u pitanju ubistvo, u ovom slučaju o tome nema govora.
“Na ovaj način se samo stvara pogodan ambijent za buduće krivične progone novinara. Nakon najave seta zakona kojima će se se kriminalizovati i kleveta između ostalog, prijetnji od predsjednika Republike Srpske i vrijeđanje novinara, stvara se ambijent u kojem novinari i medijski radnici neće moći normalno raditi i izvještavati javnost. Ovo je kap koja je prelila čašu. Dovesti novnara u situaciju da vama dobrovoljno preda svoj telefon, samo da bi vi na silu otkrili ko su izvori, je nešto što je suprotno svim demokratskim pravilima i svim procedurama”, rekao je Vukelić.