Nisu se realizovala dvije godine zaredom davana obećanja, prethodnog ministra za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS Srđana Rajčevića, o početku sređivanja stanja u visokom obrazovanju Republike Srpske. Sada je pitanje da li će se realizovati obećanja, koja poslednjih mjeseci daje aktuelni ministar Željko Budimir.
Podsjećamo, na početku 2021.godine Rajčević se u svojim istupima u javnosti obavezao da će to “biti godina konačnog obračuna i stavljanja tačke na sve negativne pojave u visokom obrazovanju”, a tu izjavu ponovio je i početkom 2022. godine. Ubrzo nakon te izjave formirana je i započela rad 17.2.2022. Komisija za borbu protiv negativnih pojava u visokom obrazovanju u Republici Srpskoj. Rajčević je potom organizovao sastanak na tu temu, na kojem su prisustvovali predstavnici ministarstva na čijem je čelu, kao i Ministarstva unutrašnjih poslova RS, Republičke uprave za inspekcijske poslove i Agencije za visoko obrazovanje RS (AVORS).
„Ovo je početak kraja priče o lažnim diplomama i svega što se u oblasti visokog obrazovanja u RS pojavljuje u negativnom kontekstu. Pozivam kolege u Federaciji i Brčko Distriktu da uložimo zajedničke napore kako bi se obračunali sa mešetarima koji zarad profita ili druge vrste interesa uništavaju sadašnje i buduće generacije” – izjavio je tadašnji ministar Rajčević.
Najavljivao je Rajčević i konkretne prijave protiv odgovornih u nekim visokoškolskim ustanovama, pa i zabranu rada, ali od svega toga nije bilo ništa. Sve do izbijanja afere kupoprodaje diploma “Klaster”.
U decembru prošle godine imenovana je nova Vlada RS i na mjesto resornog ministra za visoko obrazovanje došao je Željko Budimir, a tačno dva mjeseca nakon njegovog imenovanja, je izbila i afera “Klaster”, čime je započelo “sređivanje stanja” u visokom obrazovanju RS, jer se u istrazi pominje čak pet visokoškolskih ustanova iz ovog entiteta.
Proteklih mjesec i po dana od otkrivanja afere Budimir je u više navrata istupao u javnosti, izjavama da je zatraženo od Inspektorata RS da postupa nakon policijske akcije sprovedene u dijelu visokoškolskih ustanova, kako bi se izvršila provjera i preduzele zakonske mjere, pa ako je potrebno i oduzimanje dozvola za rad određenim ustanovama.
“Neće biti povlaštenih i od Inspektorata se očekuje da se oštro obračuna sa svim negativnim pojavama u visokom obrazovanju” – jedna je od izjava Budimira.
Ipak, najkonkretnije istupanje imao je sinoć (5.4.2023.) u, aktuelnim republičkim vlastima bliskoj, banjalučkoj ATV. Ukoliko bi se ostvarila njegova obećanja i iskazana odlučnost da se napokon pokrene rješavanje nagomilanih problema u visokom obrazovanju RS, uskoro bi se, osim lažnih, mogle poništiti i diplome više hiljada formalno svršenih studenata.
“Prodaja diploma najstrašnija stvar koja može da se desi. To vam pokazuje da je sistem ozbiljno napadnut i protiv toga se morate boriti. Inspekcijski nadzor je ušao na sve visokoškolske ustanove koje su bile predmet te akcije, ali će otići i u druge ustanove, dakle biće vrlo oštar i kontinuiran, očekujem rezultate vrlo brzo nakon toga. Ukoliko se utvrdi da su određene visokoškolske ustanove u Republici Srpskoj nezakonito izdavale diplome, njima će se zabraniti rad“ – izjavio je Budimir.
Za studente koji bi zabranom rada i uskraćivanjem akreditacije došli u problem on je rekao da će ih preuzeti druga partnerska visokoškolska ustanova ili da će im se pružiti mogućnost da se upišu na drugi Univerzitet ili Visoku školu. Dodao je da uskoro očekuje rezultate vanrednih inspekcijskih nadzora na visokoškolskim ustanovama, kada će ministarstvo preduzeti konkretne mjere.
Na njegove izjave i istupanja u javnosti, kao i po izbijanju afere “Klaster”, reagovali su studentski aktivisti okupljeni u neformalnoj grupi građana “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate dipome”, koji su gotovo tri godine ukazivali ne samo na izdavanje lažnih diploma, već i na rad ustanova koje nisu imale akreditaciju, pa ni upisane u registar AVORS i Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH (HEA BiH).
Ponovili su da je teško povjerovati da u ministarstvu na čijem je čelu nisu bili upoznati o izdavanju lažnih diploma u RS, podsjetivši na izjavu njegovog prethodnika.
“Osim utvrđivanja odgovornosti za kupoprodaju diploma, na koje ministarstvo ne mogu uticati, jer je to u domenu Tužilaštva i sudova, u poslednjim istupima ministra Budimira za nas je najinteresantnija njegova tvrdnja da će biti poništene i diplome studijskih programa koje nisu bile u skladu sa zakonom. Mi smo argumentovano ukazivali na te visokoškošlopske ustanove, koje i danas rade bez akreditacije ustanove ili upisuju studente i idaju diplome neakreditovanih studijskih programa. Na njima su hiljade studenata trenutno, a i onih koji su dobili diplome i rade uglavnom u javnim ustanovama, što je suprotno Zakonu” – reakcija je iz pomenute NGG.
Studentski aktivisti najavljuju da će se sa konkretnim dokazima nezakonitog rada više visokoškolskih ustanova u RS obratiti resornom ministarstvu i Inspektoratu RS, a ukoliko izostane njihova reakcija ili ne dobiju konkretne odgovore, te dokaze i prikupljene podatke dostaviće istražnim organima, konkretno Tužilaštvu BiH i Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA).