Pritiscima i nelegalnim odlukama u vezi sa kamenolomom u bugojanskom naselju Poriče izgleda nema kraja.
Kontraverzni investitor, koji je bio u pritvoru zbog sumnje na iznudu veće količine novca, uspio je na „svoj“ način obezbjediti saglasnost većine Savjeta mjesne zajednice Poriče za kamenolom na „novoj„ lokaciji. Za saglasnost su bila četiri od 7 članova Savjeta: Niko Miličević, Adnan Bašić, Nihad Mandara i Rasema Ždralović.
Iako su znali da ovakvu odluku ne mogu donijeti bez izjašnjavanja mještana MZ Poriče (odnosno saglasnosti Zbora građana), na što ih je upozoravao predsjednik MZ Rusmir Hrnjica – jer statuti Općine Bugojno i mjesne zajednice jasno propisuju za koja pitanja je nadležan Savjet MZ i ko može tražiti od Savjeta da se izjašnjava po nekom pitanju, a to su Općinsko vijeće i načelnik Općine – iz samo njima poznatih razloga ovo četvoro članova su bili ZA.
Pogodovati investitoru se pokušalo i ranije. Počelo je krajem 2021. godine, izglasavanjem na OV Bugojno, sporne Odluke o davanju prethodne saglasnosti privrednom društvu „Kvatro“ d.o.o. Bugojno za istraživanje i eksploataciju kamena dolomita na lokalitetu Bukovački potok, koji pripada MZ Poriče. Odluke koja je donesena bez ijednog dokumenta, analize, procjene uticaja na okoliš, bez javne rasprave i mišljenja mještana koji žive u neposrednoj blizini potencijalnog kamenoloma, a na osnovu koje je Vlada SBK investitoru izdala koncesiju na 30 godina.
Potom je Općinsko vijeće ignorisalo građansku inicijativu, sa 1200 potpisa, za poništavanje nevedene odluke, a onda i Instituciju ombudsmana za ljudska prava, koja im je u više navrata postavila pitanje da li je odluka u vezi sa građanskom inicijativom koju su građani pokrenuli još u maju 2022. godine donesena, a ako nije, iz kojih razloga.
Vijećnici opozicije, u decembru 2022. pokušavaju temu kamenoloma staviti na dnevni red sjednice Vijeće i poništiti prethodno donesenu odluku. No, glasanjem vijećnika SDA to je onemogućeno.
Pokušalo se i manipulisati javnom raspravom. Šef službe za privredu u Općini Bugojno neovlašteno je zakazao javnu raspravu, na kojoj se trebalo nezakonito raspravljati o „novoj lokaciji kamenoloma“ u MZ Poriče. No, kako je na raspravu, nepredviđeno po planovima onih koji su je organizovali, došao veliki broj mještana, medija i gostiju, niko iz Općine, uključujući pomenutog šefa Službe, nije se pojavio, tako da je rasprava otkazana bez objašnjenja.
Onda na scenu stupa nova taktika: Investitor je, na osnovu neke nove skice lokaliteta, koju je sam nacrtao, zatražio saglasnost od Savjeta mjesne zajednice.
„Znali smo za pritiske na Savjet, razgovarali sa njima da ne mogu davati ovakav vid saglasnosti za nešto što nije njihova nadležnost bez Zbora građana, Načelnika ili Općinskog vijeća, održali smo sastanak sa njima i jasno im dali do znanja da ne pristajemo na nešto što je doneseno nezakonito, bez naše volje i mišljenja. Bez obzira na sve to, njih četvoro su se grčevito borili da daju saglasnost iz samo njima poznatih razloga, a poznavajući investitora, možemo pretpostaviti šta ih je „motivisalo“.“ – istakli su članovi neformalne grupe građana MZ Poriče.
„Mi smo se izjasnili prošle godine na Zboru građana, gotovo jednoglasno da ne podržavamo otvaranje kamenoloma u našim dvorištima, prikupili potpise 1200 mještana, dostavili općinskoj upravi i Ministarstvu privrede SBK naš stav, ali Vlada SBK i resorno ministarstvo su donijeli Odluku i potpisan je ugovor za sporni kamenolom“ dodaju aktivisti ove grupe.
Zbog svega navedenog prošli mjesec su ova neformalna grupa i mještani MZ Poriče pokrenuli krivičnu prijavu protiv načelnika Općine, šefa Službe za privredu, kao i ostalih NN lica – za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja kod donošenja sporne Odluke za prethodnu saglasnost za kamenolom.
Sada su spremne nove krivične prijave, ovaj put članovima savjeta mjesne zajednice.
„Pozivamo ministra Hrnjića i premijera Lendu da poštuju zakon te da odbiju da stave na dnevni red naredne sjednice Vlade SBK sporni Aneks ugovora koji je pripremilo nadležno ministarstvo samo na osnovu nezakonite saglasnosti dijela savjeta mjesne zajednice Poriče. Poništite sporni ugovor o koncesiji i stavite se na stranu pravde i zakona. Velika većina mještana, 90% njih, ne želi kamenolom u blizini naselja, na lokalitetu za koji niti jedan investitor nije mogao dobiti dozvole u bivšoj državi, a ni u sadašnjoj to nije moguće bez koruptivnih radnji i kršenja zakona. Premijeru i Ministre, mi smo spremni spriječiti vaše namjere svim pravnim i dozvoljenim sredstvima, imamo veliku podršku u Bugojnu i šire, podršku Ombudsmena, ekoloških aktivista, poštenih ljudi, istrajat ćemo u našoj borbi jer je u pitanju opstanak na ovom području.“ poručuju aktivisti neformalne grupe građana MZ Poriče.