Šef poslaničkog kluba SDS Vukota Govedarica kaže da nema sumnje da je današnja konferencija sa temom “Uvreda i kleveta u pravu Republike Srpske i zemalja regiona“ u ulozi aktuelne vlasti kreirana da bi se stvorila slika kojom se opravdava namjera režima da kriminalizuje javnu riječ, odnosno, po njima uvrede i klevete sa suludim kaznenim mjerama.
Međutim, kaže on, to ujedno ne znači da su svi učesnici konferencije učestvovali u toj predstavi.
U organizaciji predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske u Banjaluci danas je održana, kako je nazvana Međunarodna naučno-stručna konferencija na temu „Uvreda i kleveta u pravu Republike Srpske i zemalja regiona“.
Navodi da je na pomenutoj konferenciji bio s namjerom da pažljivo sasluša šta će struka i nauka reći povodom izmjena Кrivičnog zakonika Republike Srpske u koji treba da se ugrade odredbe kriminalizacije uvreda i kleveta,
Govedarica navodi da je vlast okupila sledeće govornike:
– one koji dolaze iz drugih država ( Srbije i Hrvatske) a koji očigledno nisu upoznati sa drakonskim kaznama koje vlast Republike Srpske predviđa,
– one koji dolaze iz Federacije Bosne i Hercegovine koji nisu imali namjeru da se bave Кrivičnim zakonikom već su govorili o opštim pojmovima,
– one koji su protežirali namjeru Vlade Republike Srpske,
– one koji su po starom diplomatskom običaju nastojali da balansiraju,
– one koji su se otvoreno suprostavili predlozima vladajućih.
“Tačno je da postoje demokratske države na zapadu koje u svom krivičnom zakonodavstvu tretiraju uvredu i klevetu pa je najbolje poručiti međunarodnim organizacijama da nemaju nikakvu potrebu da se sekiraju zbog nas koji živimo u Republici Srpskoj. Djeluje mi kao da imaju ulogu da režimu pomognu u njegovoj namjeri”, naveo je Govedarica.
Naglašava da postoji razlog za sumnju u dobre namjere vlastodržaca kako žele urediti javni prostor,leži u činjenici da je predlagač predvidio drakonske i surove kazne koje ne mogu nikako biti razumne.
“Dodatno, režim se nije opredijelio da proklamovane vrijednosti transparentnosti i tradicionalne vrijednosti etike postavi na zasluženo mjesto kako bi javnost rada institucija odagnala svaku sumnju u megalomansku korupciju koja caruje Republikom Srpskom. Vlastodržci su se opredijelili za taktiku da sakriju svaku moguću radnju koja bi mogla dokazati njihove korupcionaške afere a sve druge koji imaju namjeru da istražuju njihove nečastive poslove i govore o njima treba osuditi Кrivičnim zakonikom i eliminisati surovim i nemilosrdnim kaznama”, konstatuje Govedarica.
Da li se neko, kaže on, danas sjeća bivšeg predsjednika SR Njemačke Кristijana Vulfa koji je zbog toga što mu je neka privatna firma platila vikend boravak u jednom hotelu (zajedno sa svojom suprugom) pod pritiskom javnosti podnio ostavku?
“Da li smo mi izraslo i zrelo demokratsko društvo da bi objektivno vodili raspravu na ovu temu i unaprjeđivali propise koji bi osnažili državu a eliminisali uticaj pojedinaca? Na žalost nismo jer je pojedincima bitnija politička organizacija kojoj pripadaju nego Republika Srpska u koju se zaklinju”, navodi Govedarica.
On je mišljenja da se sporni zakon treba povući i poručuje:
– Ako ova vlast išta zna, onda bi zaista trebala povući ovaj sramni ali i primitivni zakon.
“Čovjek koji želi da se bori za emancipovano društvo mora biti nepokolebljiv u borbi protiv svakog oblika dekadencije koja je sklona samo jednom a to je kreiranje autokratskog društva koje vodi u čistu propast”, zaključuje šef poslaničkog kluba SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.