Prema današnjem (22.06.2023.) izvještaju Policijske uprave Doboj, Policijskoj stanici Brod, 21.06.2023. godine, prijavljeno je da se u mjestu Velika Brusnica, područje opštine Brod, vrši nelegalna eksploatacija šljunka.
Izvršen je uviđaj lica mjesta te je o svemu obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Doboj koji se izjasnio da navedeno ima obilježje krivičnog djela „Protivpravno zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja“.
“Prema informacijama sa kojima raspolažemo, aktivne ugovore na području Broda ima privredno društvo “Drvoprerada Đurić” Derventa na lokalitetima Barice i Koraće, a “Baukon” Banja Luka na lokalitetu Kolanica. Sva tri lokaliteta su u koritu rijeke Ukrine, a “Baukon” Banja Luka ima ugovor za vađenje riječnog materijala u koritu rijeke Save do 31.12.2023. godine na lokalitetu Velika Brusnica” – kažu iz neformalne grupe građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne”.
Ovoj grupi je njena “građanska patrola”, takođe juče (21.06.2023.), prijavila da se na području Kladara kod Doboja u koritu rijeke Bosne vadi šljunak u velikim količinama, ali i na obje strane rijeke vrši prekopavanje zemljišta. Inače, prošle godine na ovom području su iz aktivističke grupe koja se zalaže za legalnu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne prijavljivali pregrađivanje rijeke Bosne.
“Zakonski propisi kojima se uređuje upravljanje vodotokom u RS su samo mrtvo slovo na papiru, a bezobzirnim šljunkarima nadležni ne samo da tolerišu njihove nezakonite aktivnosti, već se sve više stiče utisak da učestvuju u pogodovanju u vršenju tih kriminalnih radnji. Upravo u Kladarima su nam se u više navrata javljali dobojski ribolovci, kao i drugi građani, koji su prijavljivali drsko kopanje unutar korita rijeke Bosne i bez skrivanja njegovo pregrađivanje, gomilanje šljunka i zatim odvoz u nepoznatom pravcu” – informacije su iz NGG.
Po tim prijavama iz prošle godine, provjerama koje su uslijedile od strane nadležnih, utvrđeno je da su iz privrednog društava, koje je izvodilo radove, tvrdili da je riječ o produbljivanju korita radi povećanja nivoa vode u bunarima kojima se pitkom vodom snabdijevaju stanovnici ovog grada zbog niskih vodostaja usljed suše.
“Njihove su tvrdnje bile da su nalog dobili od gradskih vlasti i lokalnog “Vodovoda”, ali su radovi nastavljeni i nakon obilnijih padavina. Sada takvo opravdanje nema uporište, jer je u proteklom periodu bilo dosta padavina i nivo rijeke Bosne je još prilično visok, tako da smo ubjeđeni da se radi o nezakonitoj ili nekontrolisanoj eksploataciji šljunka” – kažu iz pomenute neformalne grupe građana.
Iz Grupe će, uz prijavu nadležnima, kako ističu, upozoriti iste da su na vodnom i priobalnom zemljištu, zabranjene djelatnosti i zahvati u prostoru koji mogu ugrožavati stabilnost vodnih i priobalnih zemljišta, umanjiti stepen zaštite od štetnog djelovanja voda, sprečavati normalan protok vode, plavnog nanosa i mulja, onemogućiti održivost i razmnožavanje vodnih organizama i onih zavisnih od vode.
“Ovaj dio se direktno odnosi na zabranu pregrađivanja rijeka, što se u poslednje vrijeme masovno radi, bez posljedica. Konkretno, samo ćemo citirati zakonske odredbe po kojima su izričito zabranjene sve aktivnosti koje mogu za vrijeme poplave imati štetan uticaj na vode, vodna zemljišta i vodozaštitne objekte, a naročito na vodnom zemljištu, kao inundacionom području, vršiti iskope, dislociranje ili vađenje materijala u vodnom zemljištu” – ističu iz NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne”.