Građanski aktivizam

Inspekcije ne rade vikendom, ali pljačkaši prirodnih bogatstava da.

Vađenje šljunka u Čelopeku kod Zvornika (Foto: NGG)
Mobilnost nelegalnih šljunkara u slivu Drine na visokom je nivou!

Prema raspoloživim podacima aktivista, koji se u slivu rijeke Drine bore protiv nezakonite i nekontrolisane eksploatacije šljunka, u Čelopeku, nadomak Zvornika, nema legalnog lokaliteta za eksploataciju šljunka. No, šljunkari, oni nelegalni, na ovom području ne miruju, već noću i posebno u dane vikenda nemilice vade šljunak iz korita rijeke i priobalja.

“Građanska patrola” je u nedjelju 9. jula snimila rad mašina i odvoženje šljunka kamionima, a po običaju su to radili neometani od strane patrola policije PU Zvornik i inspektora Inspektorata RS.

Na taj način devastiraju riječno korito i proširuju ga, mijenjajući i tok rijeke Drine na ovom mjestu. Inače, Čelopek je, u nekim ranijim vremenima, bio šire poznat i po lijepoj plaži, na kojoj se godinama okupljao veliki broj kupača i izletnika iz susjednih naselja i grada. Upravo zbog nezakonitih radnji šljunkara, nepovratno je uništena nekadašnja plaža i taj dio rijeke Drine je sada veoma opasan zbog dubokih virova.

Aktivisti koji se bore protiv nelegalnih šljunkara i zalažu za uređeni vodotok Drine, su i prošle i ove godine podnosili prijave Vodnoj inspekciji RS sa sumnjama u nezakonito šljunčarenje u Čelopeku. Inspektori su postupali po prijavama, ali, po pravilu, navodeći da šljunkari nisu zatečeni u tim nezakonitim radnjama.

„Po prikupljenim izjavama od mještana Čelopeka, prošle godine privredni subjekt D.o.o. „Kočanj-Prom“ je vršio dislokaciju i vađenje riječnog materijala na ovom dijelu vodotoka. Oprema za separaciju šljunka i mehanizacija ovog subjekta, zatečena u Čelopeku, je u takvom stanju da očigledno dugo stoji, što potvrđuje ove navode“ – stoji u poslednjem odgovoru iz Inspektorata RS.

“Naše “građanske patrole” su gotovo neprestalno u Karakaju, Tršiću, Kozluku, Zelinju, Čelopeku i drugim mjestima gdje se takođe nemilice vadi ovaj mineral. Kao poseban primjer totalne destrukcije kada je u pitanju šljunčarenje navodimo Čelopek, gdje tvrdimo da se šljunak iz korita Drine vadi na dvije lokacije, kao i na poljoprivrednom zemljištu. Ali, očigledno je da više moramo vjerovati inspekciji nego očima i ušima mještana, koji nam tvrde da vide i čuju rad bagera i kretanje kamiona“, navode aktivisti, precizirajući da su na području Zvornika trenutno legalni samo lokaliteti “Branjevo”, “Debela međa” i “Šib”.

Kada je rijeć o JU „Vode Srpske“, sa kojima privredni subjekti nakon dobijanja saglasnosti za vađenje riječnog materijala sklapaju ugovore, na prijave i zahtjeve za postupanje odgovaraju tek nakon urgencija aktivista.

„Na osnovu vašeg zahtjeva, a u vezi sa prijavama, obavještavamo vas da JU „Vode Srpske“ preduzima aktivnosti u okviru svojih nadležnosti“, jedan je od tipičnih odgovora iz ove ustanove na urgenciju aktivista.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije