Najskoriji događaj je svakako dolazak predstavnika investitora u naselje Kuti, što se dogodilo u petak 14.07.2023. Povod njihovog dolaska je bio čišćenje i uređivanje alternativnog puta, koji je ponuđen kao put kojim bi se moglo doći do eksploatacionog područija Zukulja. To je izazvalo veliko negodovanje svih mještana, jer je umjesto validne dozvole za izvršenje ovih radova, predočen dokument iz 2021. godine kojim je Odjel za urbanizam i građenje grada Mostara dao svoje mišljenje, a na zahtjev Kantonalnog ministarstva okoliša i turizma, da postoji i ovaj prilaz kamenolomu. Osim toga, izvršioci su prilikom izvođenja radova ušli na privatne parcele mještana, te je u konačnici nakon više izlazaka na teren, policija zabranila dalje izvođenje radova iz sigurnosnih razloga.
„U isto vrijeme su tvrdili da uz sebe imaju dozvolu za izvršenje tog posla koju su nam nakon opiranja ipak pokazali. Naime, ne radi se ni o kakvoj dozvoli, već od dokumentu iz 2021. godine, kojim je Odjel za urbanizam i građenje dao svoje mišljenje na zahtjev Kantonalnog ministarstva okoliša i turizma kako postoji i ovaj prilaz kamenolomu, ne navodeći da i on dobrim dijelom zalazi u privatne posjede. Taj dokument nije dozvola koju mogu koristiti pri izvršenju ovakvih radova.“ – objasnili su predstavnici GI Kuti.
Građani su istakli i da je kontaktirana gradska inspekcija, koja se proglasila nenadležnom, a od strane kantonalne inspekcije je rečeno da su godišnjii odmori i da „nema nikoga“
Članovi građanske inicijative „Kuti“ su tokom press-a iskoristili priliku da informišu javnost, da su takođe i sa novom federalnom ministricom okoliša i turizma održali dva sastanka, gdje je drugi sastanak održan upravo u naselju Kuti, te da se mogla na licu mjesta uvjeriti u udaljenost kamenolma od kuća u kojima se živi, te ističu da im je drago što neko od nadležnih ima sluha za njihov problem, ako to već odgovorni u Mostaru nemaju
Tokom sastanka potvrđeno je i da će, obzirom da je investitor nakon presude Kantonalnog suda u Sarajevu podnio novi Zahtjev za izdavanje okolinske dozvole, Ministarstvo, radi uključivanja javnosti, ovih dana postaviti Zahtjev na svoju web stranicu, a članovi Građanske inicijative „Kuti“ su istakli da će u zakonskom roku Ministarstvu dostaviti svoje komentare i sugestije na objavljeni Zahtjev.
Aner Omanović je napravio i osvrt na tužbu koja je pokrenuta protiv njega, a zbog izgubljene dobiti što je posljedica navodnog sprečavanja deminera da deminiranju zacrtane lokalitete oko kamenoloma.
„Iznos štete je procijenjen na 180 000 KM i mi se pitamo koju je to štetu investitor pretrpio kada svakako ne bi mogao bez okolinske dozvole ishodovati eksploatacijsku dozvolu koja mu je, kako kažu iz kantonalnog Ministarstva privrede, uslov za početak radova. U dokaznom materijalu, navodi se zapisnik sa našeg sastanka sa predstavnicima Uprave za civilnu zaštitu. Tom prilikom nije bilo deminera koji su krenuli u deminiranje pa su spriječeni. Mi ne znamo šta piše u tom zapisniku ali imamo snimke, fotografije s lica mjesta na kojima se vidi da su predstavnici Uprave za civilnu zaštitu zajedno s nama bili na lokalitetu kamenoloma. Znači, nitko im ništa nije branio niti pružao otpor.
Članovi građanske inicijative „Kuti“ su još jednom poručili da, iako gradske vlasti nemaju sluha za njihove porobleme, mještani Kuta neće odustati od svoje borbe da zaštite svoje naselje od negativnih posledica koje kamenolom u naselju Kuti može proizvesti.