Centar za humanu politiku podnio je danas (25.7.2023.) krivičnu prijavu protiv v.d. Glavnog republičkog javnog tužioca Miodraga Bajića, Zamjenika glavnog republičkog javnog tužioca Snežane Živković i ostalih javnih tužilaca, zbog sumnje da su izvršili krivično djelo povrede zakona od strane javnog tužioca, a u vezi sa krivičnim djelima zloupotreba službenog položaja i ovlašćenja, nesavjestan rad u službi i pomoć učiniocu poslije izvršenja krivičnog djela.
Prijavljeni su da su opstruisali otkrivanje, istragu i optuživanje odgovornih za niz ubistva koja su se više godina unazad u Republici Srpskoj dogodila, ali nikada nisu rasvjetljena. Sumnjiče se da su imali namjeru da ih zaštite od krivičnog gonjenja, a to su slučajevi ubistva Srđana Kneževića, Željka Markovića, Riste Jugovića, Milana Vukelića, Branislava Garića, Davida Dragičevića i ostalih u drugim poznatim slučajevima.
“Republički javni tužioci Miodrag Bajić i Snežana Živković su prijavljeni i zbog neprovjeravanja navoda iz krivične prijave protiv NN ubice Branislava Garića, poznatog organizatora ubistva i postupajućeg tužioca i pritužbe protiv naredbe o neprovođenju istrage, a posebno navoda da lice koje je bilo prinuđeno da prizna ubistvo nije izvršilo ubistvo, da je ubistvo organizovano zbog sukoba oko koruptivne kontrole lokalnih resursa, straha od smjene ili nekandidovanja za funkciju načelnika, osvete zbog fizičkog sukoba, eliminisanja partijskog konkurenta, ugroženih političkih ambicija i imovine višemilionske vrijednosti koju su ubijeni i bivši dobojski gradonačelnik stekli na kriminalan način” – navode u današnjem saopštenju za medije CHP.
CHP je u Saopštenju ponovo upozorio da nema borbe protiv kriminala kada iz nje dezertiraju javni tužioci ili se u značajnom broju priključe protivničkoj strani, kao i da se tužilački sistem ne može popraviti i promijeniti bez smjene većine nedostojnih, korumpiranih i nikom odgovornih javnih tužilaca. Iznose i stav po kojem je borba protiv korupcije ne samo u RS, već i u cijeloj BiH, nemoguća bez uspostavljanja posebnog tužilačkog visokog savjeta u kome većinu ne bi imali javni tužioci, parlamentarnog imenovanja javnih tužilaca na prijedlog visokog tužilačkog savjeta, ukidanja tužilačkog monopola na krivično gonjenje i mogućnosti sudskog osporavanja tužilačkih odluka.
Inače, kada je riječ o slučaju ubistva Garića u Doboju u aprilu 2009.godine, konačna tačka na njega stavljena je tek u ovom mjesecu. Naime, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala Republičkog javnog tužilaštva je Naredbom o nesprovođenju istrage odbacilo krivičnu prijavu da su NN lica odgovorna za ubistvo Garića, a ne dobojski privrednik Rajko Savić, kako je presuđeno u više sudskih presuda, odnosno instanci.
Prijavu za ovaj slučaj je 8.9.2021.godine godine podnio CHP, Naredbu za nesprovođenje istrage Republičko javno tužilaštvo donijelo je 5.6.2023.godine, a 21.7.2023.godine je na žalbu CHP V.D. Glavnog republičkog javnog tužioca Miodrag Bajić donio Rješenje da je neosnovana pritužba prijavitelja na Naredbu RJT za nesprovođenje istrage.