Memorijalni centar Srebrenica objavio istraživački dokument “Izvještaj o negiranju genocida u Srebrenici 2023” koji je zabilježio 90 slučajeva negiranja genocida u Srebrenici u periodu od maja 2022. do maja 2023. godine. Odmah po objavljivanju Izvještaja, započeli su napadi kroz medije Republike Srpske i regionalne portale. Naročito su targetirani Bošnjaci-povratnici, te uposlenici i uposlenice Memorijalnog centra. Također, prijetnje su upućene i majkama Srebrenice.
Mediji imaju ulogu u kreiranju javnog mnijenja, stiga i jednu od ključnih uloga u izgradnji održivog mira. Ova uloga medija pogotovo je značajna u sredinama koje su obilježene najvećim ratnim strahotama. Napadi kroz medijsko izvještavanje i huškanje javnosti na Bošnjake – povratnike, majke Srebrenice te osoblje Memorijalnog centra Srebrenica zbog Izvještaja koji potvrđuje, i dalje široko zastupljenu praksu negiranja genocida u Srebrenici je nedopustivo. Ozbiljnost ovakvog djelovanja dodatno podcrtava činjenica da je negiranje genocida krivično djelo, te da je u posljednje vrijeme zabilježeno nekoliko slučajeva zločina iz mržnje nad Bošnjacima – povratnicima.
Pozivamo nadležne institucije Bosne i Hercegovine da zaštite sve osobe kojima su prijetnje upućene i reaguju na svaki vid prijetnji koji im je upućen. Neophodno je prihvatiti sudski potvrđene činjenice jer je to uslov za život u miru.
Također, poizivamo i nevladine organizacije da se uključe u zaštitu i obranu ljudskih prava svih građana i građanki Bosne i Hercegovine i prate reakcije nadležnih glede ovog pitanja.