Građanski aktivizam

Protestovati treba ne samo u situacijama masovne emotivne potresenosti, nego sve dok se problem ne riješi. Ili bar ne počne ozbiljno rješavati.

Kao podrška svim žrtvama nasilja, danas će se širom Bosne i Hercegovine održati mirno okupljanje i protestna šetnja. No, trebamo prestati protestovati samo nakon konkretnih zločina i trebamo prestati protestovati samo u situacijama emotivne potresenosti. Problem femicida i problem položaja žene u nasilnom patrijarhalnom društvu zahtjeva ozbiljan angažman. Prije svega vlasti, ali pošto ona sama, znamo, neće uraditi ništa, onda angažman kompletnog društva - formalnih i neformalnih grupa i medija, koji će vršiti permanentni(!) pritisak na vlast, prije svega u cilju stvaranja efektivne zaštite za žrtve nasilja i oštrog sankcionisanja počinilaca, ali i mnogo više.

Kao reakcija na stravični zločin u Gradačcu i oblik podrške svim žrtvama nasilja, danas će se širom Bosne i Hercegovine održati mirna okupljanja i protestne šetnje, građana ove zemlje.

U Zenici protest počinje u 18 sati na Trgu Alije Izetbegovića.

Vrijeme je da kažemo: “Stop nasilju i stop femicidu u ovoj državi”, navodi se u najavi ovog skupa na društvenim mrežama, kojeg organizuje Emina Babić, vijećnica u Gradskom vijeću grada Zenice.

U isto vrijeme, zakazan je i protestni skup u Mostara, na Španskom trgu, u organizaciji Inicijative građanki i građana Mostara.

Kako su naveli u saopštenju, ovim mirnim protestima nastoje zajedno skrenuti pažnju javnosti na problem femicida, nasilju nad ženama, ali žele i iznijeti zahtjeve upućene svim nosiocima vlasti kako na lokalnom, kantonalnom, tako i na državnom nivou.

– Zahtijevamo od nadležnih organa da postupaju u skladu s Zakonom, a sve nosioce vlasti u Bosni i Hercegovini da problemu femicida i sve češćoj pojavi femicida u BiH pristupe ozbiljno. Zahtijevamo uvođenje pravne definicije femicida, uvođenje femicida kao krivičnog djela u sve zakonske i podzakonske akte, te hitno usklađivanje krivičnih zakona s Istanbulskom konvencijom i revidiranje kaznenih praksi, kao i osiguravanje prevencije i zaštite od nasilja nad ženama kroz nadležne institucije i multisektorske protokole.

Zahtijevamo i dosljednu primjenu Zakona i u slučajevima kada dođe do smrtnog slučaja kao posljedice nasilja u porodici, da se počiniocu sudi prema odredbama Zakona koje će utvrditi težu kaznu.

Za 18 sati, danas je zakazana i mirna protestna šetnja u Sarajevu.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić pozvala je sve da se pridruže ovoj šetnji.

“Pozivam sve građane Sarajeva da se u svojoj solidarnosti pridruže mirnoj šetnji u znak protesta protiv svake vrste nasilja oko nas, posebno nasilja nad ženama… Pozivam sve kolegice i kolege političare, bez obzira na stranačku pripadnost, da sutra odvoje sat vremena i pridruže se šetnji.”

Danas će se, dakle, širom Bosne i Hercegovine održati mirna okupljanja i protestne šetnje. No, trebamo prestati protestovati samo nakon konkretnih zločina i trebamo prestati protestovati samo u situacijama emotivne potresenosti. Problem femicida i problem položaja žene u nasilnom patrijarhalnom društvu zahtjeva ozbiljan angažman. Prije svega vlasti, ali pošto ona sama, znamo, neće uraditi ništa, onda angažman kompletnog društva – formalnih i neformalnih grupa i medija, koji će vršiti permanentni(!) pritisak na vlast, prije svega u cilju stvaranja efektivne zaštite za žrtve nasilja i oštrog sankcionisanja počinilaca, ali i mnogo više.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije