Podsjećanja

VIII 2022.: Oni koji vlast imaju, lako je se ne odriču – Nova trgovina biračkim mjestima u Doboju

U rubrici Podsjećanja, još jedan tekst portala Antikorupcija iz avgusta 2022.: “Razmjenom mjestima u biračkim odborima, političke stranke uspijevaju stvoriti jednostranačko biračko mjesto na kojem imaju potpunu kontrolu… Ukoliko se to desi, mogu da rade šta god žele, uključujući i to da mogu da izmisle u potpunosti rezultate izbora sa tog biračkog mjesta i to je ono čega se zapravo mi, u skladu s iskustvom posmatranja izbora koje dosada imamo, najviše plašimo”, pojasnio je svojevremeno Dario Jovanović iz Koalicije “Pod lupom” koja nadgleda regularnost izbornog procesa u BiH.

Tri dana pred krajnji rok za dostavu imenovanih članova biračkih odbora Centralnoj izbornoj komisiji od strane lokalnih izbornih komisija, krenule su međusobne optužbe političkih subjekata za kupovinu mjesta u biračkim odborima.

I ovoga puta u centru pažnje je Doboj, čije Okružno javno tužilaštvo je, nakon krivičnih prijava opozicionih stranaka u Doboju, udruženja i pojedinaca, od početka godine do sada podiglo ukupno 41 optužnicu protiv 197 lica, a nadležni sud je potvrdio 37 optužnica protiv 177 lica. Prethodno je CIK  pokrenuo postupke protiv suspendovanih članova biračkih odbora na čak 89 od ukupno 106 redovnih biračkih mjesta, na poništenim izborima u Doboju održanim 15.11.2020. godine.

Upravo zbog biračkih odbora u Doboju došlo je do sukoba unutar Koalicija „Pokret za državu“, odnosno do ozbiljnih zamjerki iznesenih na račun Stranka demokratske akcije, koja je jedna od članica grupacije političkih subjekata koji zajednički nastupaju na Opštim izborima u Republici Srpskoj. Osim SDA, u Koaliciji su Stranka za BiH, SDP, SBB, DF, GS, PDA, Socijaldemokrate BiH, Narodni evropski savez i Bosanskohercegovački Zeleni.

Iz Pokreta SDA zamjeraju da su SNSD-u prodali mjesta u Biračkim odborima u Doboju.

„Članovi biračkih odbora u dobojskoj regiji ispred SDA su Stanislava Čelić, Slaviša Đedović, Mira Simić, Saša Miličević, Dijana Nikolić. Ovo otvara sumnju da pojedinci iz SDA planiraju bošnjačke glasove isporučiti vladajućem režimu. Dobro upućeni smatraju da su budžetski patriotizam i lični interesi upereni protiv „Pokreta za državu“ u RS“, piše Novinska agencija Patria.

Prema Patriji, trgovinu mjestima u biračkim odborima potvrdila je i Amina Kavazović, predsjednice Regionalnog odbora SDA Sjeverna Bosna, koja je rekla da su imena za biračke odbore isključivo volja općinskog rukovodstva iz Doboja, a da su pomenuta imena iz kvote SDA, koja sa ovom strankom nemaju veze, pravdana činjenicom da je SDA dobila članove u mjestima gdje nema Bošnjaka što će srpske partije kompenzirati gdje je SDA-u potrebnije.

Pri tome se navodi sa je kontakt osoba Amini bio sin zamjenika predsjednika Osmanbegovića koji je zaposlen u Gradskoj upravi, kojom rukovodi SNSD.

Očigledno je da političke stranke – jer, naivno bi bilo povjerovati da se ovdje radi o usamljenom primjeru – nastavljaju sa uobičajenom praksom trgovanja mjestima u biračkim odborima, pokušavajući pritom, kako su već navikli, nezakonitim aktivnostima, dati neko opravdanje.

No, upravo je trgovina mjestima u biračkim odborima ključni izvor izbornih nepravilnosti i krađa, i, u konačnici, promjene izborne volje građana.

“Birački odbori su ključni aspekt cjelokupnog procesa. Očigledno je da postoje i drugi problemi u izbornom ciklusu, ali kada govorimo o samom provođenju izbora, birački odbori se smatraju najslabijom karikom”, rekao je, svojevremeno, Joeri Maas iz Misije OSCE-a u BiH.

“Razmjenom mjestima u biračkim odborima, političke stranke uspijevaju stvoriti jednostranačko biračko mjesto na kojem imaju potpunu kontrolu… Ukoliko se to desi, mogu da rade šta god žele, uključujući i to da mogu da izmisle u potpunosti rezultate izbora sa tog biračkog mjesta i to je ono čega se zapravo mi, u skladu s iskustvom posmatranja izbora koje dosada imamo, najviše plašimo”, pojasnio je Dario Jovanović iz Koalicije “Pod lupom” koja nadgleda regularnost izbornog procesa u BiH.

A iz Koalicije “Pod lupom” dobro znaju o čemu govore. Jer imaju iskustvo, sa prethodnih izbora, suočavanja sa različitim mahinacijama i njihovim posljedicama. Uključujući i one o navodnim rezultatima izbora po kojim su neki kandidati imali i 100% tzv. preferencijalnih glasova, što stručnjaci smatraju očiglednim rezultatom ne izbora, nego postizborne krađe glasova, upravo unutar ovoj vrsti kriminala sklonih biračkih odbora.

Inače, prema informacijama Koalicije “Pod lupom”, stranke vrše trgovinu mjestima i kontrolu sastava biračkih odbora na tri načina – prvi je direktna kupovina mjesta u biračkim odborima, druga je razmjena mjesta, a treća je kroz imenovanje takozvanih fiktivnih kandidata ili političkih stranaka na izborima.

Bilo kako bilo, dobojska Gradska izborna komisija je najavila da će do 2. septembra kada ističe rok za kompletiranje liste za BO na 106 redovnih biračkih mjesta, ispostovati taj rok. Priznaju u GIK da su imali velikih poteškoća da popune sve biračke odbore, a glavni razlog su podignute optužnice i predstojeći sudski postupci protiv onih koji su učestvovali u izbornim prevarama na prethodnim izborima.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije