Svega stotinu metara od lokacije na koju je preduzeće “Limunkop” istresalo građevinski otpad od srušenog nekadašnjeg trgovačkog centra “Izbor”, u Doboju, susjedno građevinsko preduzeće je započelo istresanje otpada u neposrednoj blizini i u samo korito rijeke Bosne.
To su, svojim izlaskom na teren, zabilježili aktivisti Centra za humanu politiku (CHP), koji su ranije podnijeli Krivične prijave za nelegalnu gradnju na vodnom zemljištu i priobalju rijeke Bosne. Do sada su te prijave rezultirale nalogom Odjeljenja za inspekcijske poslove Grada Doboj za uklanjanje nelegalno izgrađenih objekata na četiri parcele kod gradskog mosta i željezničke stanice, neposredno uz korito rijeke Bosne. “Limunkopu” je izdato rješenje o uklanjanja dvije hale, odnosno nadstrešnice za parking mehanizacije za zimsko održavanje puteva, skladištenje materijala i sirovina sa 760 kvadratnih metara prostora, objekat administracije izveden od osam kontejnera i potporni armirani zid dužine 70 metara.
“Formirali smo foto dokumentaciju i pribavili druge dokaze iz kojih je vidljivo da se sada “šut” istresa uzvodno od lokaliteta za koji smo ranije podnosili prijavu. Time se smanjuje proticajni profil rijeke Bosne i uz nelegalno izgrađene objekte na ovom prostoru to predstavlja novu potencijalnu opasnost od poplava porastom vodostoja ove rijeke” – kaže predsjednik CHP-a Momir Dejanović, najavljujući novu krivičnu prijavu protiv odgovornih lica privrednog društva, a da je na inspekcijskim organima da utvrde da li je to radila mehanizacija “Trans betona” ili “Đurkovića”.
CHP je lokaciju u blizini željezničke stanice i gradskog mosta označio kao jednu od najkritičnijih, i kao mogućeg uzročnika budućih poplava grada Doboja. Utvrdio je da je na njoj pregrađivano korito rijeke Bosne i izvođeni zakonom zabranjeni radovi nasipanja i izgradnja stambenih i poslovnih objekata još 2000. godine. Dio kč upisan kao „gradilište“, nasipanje velikog i dijela malog korita Bosne i gradnja nastavljeni su 2022. i 2023. godine. Na ovom lokalitetu, tvrdnje su iz prijave CHP-a, nalaze se objekti i mehanizacija firmi “Limunkop” i “Đurković”, deponija šljunka i nekoliko stambenih objekata. Potpuno pregrađena lijeva strana velikog korita Bosne i oko 1.000 m2 malog korita Bosne.
Inspekcijski organi Grada su zabranili daljne izvođenje građevinskih radova na tom području, a sa donosenim rješenjem prije mjesec dana upoznati su i sektori Vodne i Urbanističko-građevinske inspekcije Republičke uprave za inspekcijske poslove, MUP RS i Policijska uprava Doboj.
Osim ovog lokaliteta, CHP je sačinio listu od ukupno 28 pravnih subjekata i pojedinaca, koji su, po tvrdnjama i prikupljenoj dokumentaciji, sagradili objekte ili uzurpirali zemljište na još pet lokaliteta na području Doboja. Ukoliko se dokaže osnovanost tvrdnji o nezakonito izgrađenim objektima, više desetina miliona maraka u ovim slučajevima biće isplaćeno iz republičkog i budžeta Grada Doboj, jer su davane privremene vodne saglasnosti ili građevinske dozvole, neke i prije dvije decenije, i vlasnici tih objekata će bez sumnje tražiti nadoknadu uloženih sredstava.