Svaki pokušaj da se nečiji vjerski ili etnički praznik nametne drugima kao najvažniji datum Opštine je neopravdan, diskriminatoran, stvara razdor i lošu atmosferu, bez obzira što većini to tako odgovara, kazala je za Radio Slobodna Evropa (RSE) direktorica Akcije za ljudska prava (HRA) Tea Gorjanc Prelević, komentarišući to što je Skupština opštine Pljevlja usvojila odluku da se, umjesto 20. novembra, Dan opštine obilježava 27. oktobra, na Svetu Petku.
Istoričar Adnan Prekić smatra da odluka da vjerski praznik 27. oktobar bude Dan Opštine, predstavlja istorijsku fikciju i bestidnu izmišljotinu u funkciji istorijskog revizionizma i urušavanja antifašističkih tradicija ovog grada.
Vlast u Pljevljima odlučila je da Dan grada ubuduće slave na pravoslavni vjerski praznik Svetu Petku, umjesto dosadašnjeg 20. novembra, kada je 1944. godine grad oslobođen u Drugom svjetskom ratu. Inicijativu su podnijele partije bivšeg proruskog Demokratskog fronta, a podržale Demokrate Alekse Bečića.
U Pljevljima se kao Dan opštine obilježava 20. novembar, dan kada je 1944. godine grad oslobođen od okupatora tokom Drugog svjetskog rata.
Gradske vlasti, predvođene strankama bivšeg proruskog Demokratskog fronta (DF), su ustvrdili da budući Dan Opštine 27. oktobar predstavlja dan dvostrukog oslobođenja Pljevalja – prvi put kako navode, 1912. od Osmanske imperije, a drugi put 1918. oslobođenje od Austrougarske.
Direktorica HRA napominje da je Ustavni sud 2005. godine utvrdio da odredba u kojoj se navodi “krsna slava” Statuta Opštine Herceg Novi, a koju je donijela Skupština opštine, nijesu u saglasnosti sa Ustavom.
Opština Nikšić, u kojoj je na vlasti proruski DF i Demokrate, proslavio je ove godine prvi put slavu grada 12. maja – Dan Vasilija Ostroškog. Dan opštine je 18. septembar.
– Ustavni sud je već ukinuo jednu odluku kojom je Herceg Novi jedan vjerski praznik probao da nametne svim građanima te opštine, očekujem da isto postupi prema takvoj odluci opštine Nikšić, a i prema ovoj iz Pljevalja ako dođe do toga da je Vlada potvrdi, što se nadam da neće – poručila je Gorjanc Prelević za RSE.
Pljevaljski DPS i BS pozvali su Ustavni sud da se izjasni po pitanju odluke pljevaljskih vlasti o promjeni dana opštine.
Istoričar Adnan Prekić, za Radio Slobodna Evropa kaže da teza da su Pljevlja 1912. i 1918. godine oslobođena 27. oktobra predstavlja istorijsku izmišljotinu.
– U oba slučaja, nije bilo nikakvih vojnih akcija niti sukoba jer su osmanske snage 1912. i austrougarske 1918. mnogo ranije napustile prostor Pljevalja – kazao je on.
Pljevlja su, ističe on, oslobođena samo jednom u 20. vijeku, kada su pripadnici Treće proleterske brigade razbili njemačke i četničke formacije i 20. novembra oslobodile Pljevlja 1944. godine.
– Ovo je ujedno pokušaj urušavanja antifašističkih tradicija ovog prostora i uvođenja jednovjerskog i jednonacionalnog narativa o navodnom “srpskom oslobođenju” – ocijenio je Prekić.