Podsjećanja

Podsjećanja (X 2022.): BFS-ova igra mačke i miša sa građanskim aktivistima i policijom – skidaju službeni pečat, rade u kamenolomu, pa opet vrate pečat inspekcije, koja je zabranila rad kamenoloma do daljnjeg

I pritom, u maniru političara, koji zbunjenom narodu govore „Pa jel više vjerujete meni ili svojim očima“, tvrde: „Kamenolom nije otpečaćen, ne smije se to raditi.” (U rubrici Podsjećanja portala Antikorupcija i tekst iz oktobra 2022.)

4. oktobra je Federalni vodni inspektor, zbog neposjedovanja vodne suglasnosti, zapečatio kamenolome Rastovice i Krčevine u Kreševu, navodeći da će zabrana eksploatacije trajati sve do pribavljanja vodne dozvole Agencije za vodno područje rijeke Save Sarajevo. Ova odluka je uslijedila nakon što je Kreševski građanski pokret uputio zahtjev za inspekcijski nadzor zbog zamućenje potoka uslijed rada kamenoloma.

Samo 5 dana nakon službene zabrane od strane Federalne inspekcije, prema riječima mještana naselja u blizini kamenoloma, firma BFS d.o.o. koja je vlasnik kamenoloma Rastovice i Krčevine u Kreševu je skinula pečat i započela sa radom iako je to, naravno, protivzakonito.

Građani su, naime, sumnjajući u nelegalne radnje, odnosno da se u kamenolomu radi i pored toga što je zapečaćen od strane inspekcije, pozvali policiju koja je izašla na teren i mještanima usmeno navela da je firma BFS d.o.o. skinula pečat, radila i onda vratila pečat. Dakle situacija za rubriku „Vjerovali ili ne“. I, istovremeno, ruganje institucijama države i građanima obližnjeg naselja Bjelovići, koji su već godinama žrtva nelegalnog djelovanja ove firme, odnosno zagađenja zraka i vode, koje produkuje.

U BiH postoje zelene rijeke i smeđe rijeke. One prve su opjevane, ove druge oplakane. (Foto: KGP)

No, ignorisanje zakonskih akata od strane ove firme svoj korijen ima u njenom višegodišnjem iskustvu provlačenja s takvim ponašanjem bez ikakvih ozbiljnih posljedica. A, zahvaljujući – po dobro upućenim – vezama sa samim vrhom jedne od vladajućih stranaka u BiH.

Naime, Rudarsko–geološka inspekcija Ministarstva privrede SBK je još 2019. godine godine zabranila privrednom društvu BFS d.o.o. da vrši obavljanje rudarskih poslova na lokalitetima Rastovica i Krčevine do pribavljanja odobrenja za istraživanje i eksploataciju te ostalih odobrenja propisanih Zakonom o rudarstvu. Međutim firma BFS d.o.o. je to tada ignorisala i nastavila sa radom. Dakle, zbog neposjedovanja dozvola kamenolomi su bili i ranije pečaćeni od strane inspekcija, kao i pogoni fabrike kreča, koja koristi kamen iz tih kamenoloma kao sirovinu, ali je investitor samoinicijativno nastavljao sa radom tako što bi uklonio pečat, zbog čega je, svojevremeno, podnesena i krivična prijava od strane Federalnog vodnog inspektora, te je pokrenuta istraga u Tužilaštvu Srednjobosanskog kantona.

No, i dalje bez konkretnih posljedica po firmu, njene rukovodioce i vlasnika. Zbog čega je, sudeći po zasad nezvaničnim informacijama, došlo do navedenog ponavljanja prekršaja, od strane BFS-a.

„Pozivamo policiju da prati situaciju na terenu i ne dozvoli skidanje pečata koje predstavlja ozbiljno kršenje zakona. Osim toga, i mi ćemo stalno pratiti situaciju na terenu, jer se kršenje zakona i uništavanje našeg zdravlja mora zaustaviti”, istakli su, ovim povodom, predstavnici Kreševskog građanskog pokreta, koji su, ranije, početkom jula ove godine, uputili zahtjev premijeru i ministrima Vlade SBK za raskidanje koncesionog ugovora sa BFS-om, a sredinom avgusta podnijeli tužbu protiv Federalnog ministarstva okoliša i turizma, kojom se traži poništenje izdate okolinske dozvole fabrici kreča u Kreševu zbog niza uočenih nepravilnosti i nezakonitosti u postupku donošenja te dozvole.

Protesti u organizaciji Kreševskog građanskog pokreta, iz avgusta 2021. (Foto: KGP)

Iz BFS-a su nam, uz tvrdnju da je direktorica već neko vrijeme odsutna, kao komentar na čitav slučaj, izjavili: “Juče nije kamenolom otpečaćen, ne smije se to uraditi. I pristupni put bio je zapečaćen, prikupili smo sve što nam je inspektor tražio da se ispoštuje i sada čekamo inspektora.”

No, uspjeli smo doći i do zvanične izjave iz MUP-a SBK, čiji nam je portparol Hasan Hodžić rekao:

„Dana 09.10. je  u policijsku stanicu Kreševo, u mjestu Bjelovići od strane građana prijavljeno da se u zadnih nekoliko dana vrši eksploatacija sirovina bez obzira na to što je zapečaćen objekat od strane nadležne inspekcije. Pripadnici policije općine Kreševo su izašli na teren i u saradnji sa Tužilaštvom uradili na dokumentovanju i dokazivanju krivičnog djela povrede skidanja službenog pečata. O svemu su izvjestili i nadležnu inspekciju.”.

Pred samu objavu teksta iz Kreševskog građanskog pokreta dobili smo informaciju da su kamenolom i krečana upravo u funkciji: „Na kamenolomu se čuje mašina kako rovi kamen, a u krečani kako ga istresaju.“

Nastavljamo pratiti čitav slučaj.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije