U fokusu

“Para vrti gdje burgija neće” – Kako se “štimalo” zapošljavanje u Graničnoj policiji BiH?

Rejhan Raković, bivši uposlenik GPBiH, osuđen je na četiri, a njegov prijatelj Kenit Čakić na godinu zatvora, jer su uzimali novac od kadeta za zapošljavanje.

Skoro pa nezapaženo u javnosti je prošla vijest da je Sud Bosne i Hercegovine osudio Rejhana Rakovića, bivšeg uposlenika Granične policije BiH, i njegovog prijatelja Kenita Čakića u predmetu označenom kao visoka korupcija.

BODOVANJE I ZAPOŠLJAVANJE

Nakon sporazumnog priznanja krivice, Raković je osuđen na kaznu zatvora od četiri, dok je Čakić dobio godinu zatvora. Oni su priznali da su djelujući u okviru grupe nezakonito zahtijevali i primali novac od kandidata, kako bi u okviru svojih ovlaštenja pogodovali njihovom prolasku na konkursu i dobili posao u GPBiH, a za sebe pribavljali nezakonitu imovinsku korist.

Sve se dešavalo od novembra 2020. do septembra 2021. godine, a Raković je bio predsjednik Komisije za izbor kadeta XI klase. Nakon što je raspisan javni oglas za prijem kadeta u činu mlađi inspektor i policajac, Raković je okupio grupu kojoj se pridružio i Čakić. On je po dogovoru sa Rakovićem i njegovim uputama primao novac od kandidata koji su aplicirali na javni oglas, a zauzvrat im je Raković omogućio dovoljan broj bodova, a time i zaposlenje.

Dok je trajao sudski proces, Odbor za žalbe policijskih službenika BiH primio je 12 žalbi kandidata za prijem kadeta.

– Nakon što je Sud BiH utvrdio postojanje krivičnih djela, Odbor za žalbe je razmatrao žalbe kandidata na sjednici 19. januara 2023. Rješenjima koja je Odbor donio usvojene su kao osnovane žalbe jedanaest kandidata (jedna žalba je odbačena kao izjavljena od neovlaštene osobe), te je poništio Odluku Komisije za izbor kandidata – kadeta XI klase sa svim priloženim listama, a predmet vratio prvostepenom organu na ponovni postupak, rekao je za Oslobođenje Samir Rizvo, predsjednik Odbora za žalbe policijskih službenika BiH.

image

Samir Rizvo: Usvojene su žalbe jedanaest kandidata

Prema njegovim riječima, rješenjima je naloženo prvostepenom organu da u ponovljenom postupku uzme u obzir činjenice koje su utvrđene tokom disciplinskog i krivičnog postupka, odnosno istrage, a koje se odnose na netransparentno, neobjektivno i nepravilno bodovanje pojedinih kandidata tokom testiranja.

– Zatim da poništi posljedice svih radnji koje imaju obilježje krivičnog djela izvršenog od članova Komisije ili kandidata, te obilježje težih povreda službene dužnosti izvršenih od članova Komisije, s ciljem da se ponište rezultati pojedinačnih testiranja za kandidate za koje su tokom disciplinskog postupka, krivičnog postupka i istrage prikupljeni dokazi o nepravilnom postupanju članova Komisije, a koja su imala ili mogla imati uticaj na bodovanje kandidata za pojedinačne testove. Odbor je, također, naložio prvostepenom organu da nakon poništenja rezultata pojedinih testiranja i provjera, te isključenja kandidata iz daljeg procesa odabira, nastavi sa postupkom na način propisan Zakonom o policijskim službenicima BiH i da donese novu Odluku sa svim propisanim listama kojom će otkloniti utvrđene nezakonitosti i nepravilnosti, ističe Rizvo.

IMOVINSKA KORIST

Franka Vican Bošković, glasnogovornica Granične policije BiH, također nam je potvrdila da je okončan postupak po žalbama, te da su kandidati za zapošljavanje po javnom oglasu za prijem XI klase za čin policajac i mlađi inspektor počeli obuku 2. oktobra u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova u Mostaru.

Rakoviću je presudom Suda BiH zabranjen rad u svim policijskim agencijama u trajanju od pet godina, te mu se oduzima protivpravno stečena imovinska korist od oko 100.000 KM. Čakić je uz zatvorsku dobio i kaznu od 1.000 KM. Također mu se oduzima protivpravno stečena imovinska korist u iznosu od 1.600 KM.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije