Prošlo je pune četiri godine od prve blokade deponije Uborak od strane aktivista Građanske inicijative „Jer nas se tiče“, a sasvim slučajno to se dogodilo upravo 9.12. kada se obilježavao Međunarodni Dan borbe protiv korupcije.
I ove, kao i prethodnih godina, skupili su se predstavnici udruženja „Jer nas se tiče“ pred deponijom Uborak kako bi obilježili nemile događaje iz tih dana kada su specijalne jedinice MUP-a, na zahtjev čelnih ljudi Grada Mostara, primijenile silu kako bi deblokirali deponiju.
Toga 9.12.2019. godine građani su odlučili iskazati nezadovoljstvo i preuzeti brigu o zaštiti svoga zdravlja u svoje ruke, jer je vlast koju su izabrali to odbijala učiniti. Obraćali su se do tada bezbroj puta gradskim, kantonalnim, federalnim predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti, ukazujući na ogromnu štetu koju deponija Uborak nanosti mještanima koji žive u njenoj neposrednoj blizini, te da to nije samo njihov problem, već problem svih građana Mostara i južnog sliva rijeke Neretve. Ukazivali su i na njen nezakonit rad jer u to vrijeme je deponija radila bez okolinske dozvole.
Da bi zavarala i umirila stanovništvo i članove udruženja, ondašnja vlast na čelu sa bivšim gradonačelnikom je činila sve kako bi ovaj problem umanjila u očima javnosti. Uz to obećavala je da će isti riješiti pa je formirala i komisiju koja će raditi na iznalaženju nove lokacije. Sve je radila da stvori lažnu sliku u javnosti kako čini sve da problem što prije riješi, zatvori deponiju i pronađe novu lokaciju.
Međutim, bježala je od jednog, a to je – da sve to što obećava i sistemski riješi, tako što će donijeti odluku o sanaciji i zatvaranju deponije i iznalaženju nove lokacije.
I prolazilo je tako vrijeme, dogodili su se izbori u Mostaru, završilo je „desetogodišnje vrijeme bezakonja“, dobili su mostarci novo gradsko vijeće i novog gradonačelnika. Dočekali su vrijeme u kojem im je obećano da će napokon gradom poteći „med i mlijeko“, da će svi nagomilani problemi biti hitno rješavani a prioritet će biti upravo deponija Uborak.
I dolazio je gradonačelnik pred deponiju i sastao se sa mještanima, iskazao svoje razumijevanje za njihove probleme, obećao da će biti prioriteti za rješavanje.
I naravno, kada je cilj ne riješiti problem, formiraš komisiju. Isto kao i za Prostorni plan Grada Mostara. Četiri godine ga prepisuju u godišnje programe rada a već prve su formirali komisiju za njegovu izradu na čijem je čelu naravno, gradonačelnik Grada Mostara. I moglo se odmah pretpostaviti da ni od Prostornog plana kao ni od rješavanje problema deponije Uborak neće biti ništa.
I prođe tako skoro četiri godine mandata nove vlasti. Četiri godine u kojima se vlast niti jednog trenutka nije umorila od obećavanja jednog a radeći drugo. A šta su na početku zamislili svima je danas očito. To što su bili zamislilii nije ni blizu onome što su obećavali a manje je crno od onoga što su stvarno učinili.
A činili su sve da u posljednje četiri godine, bez obzira jel to bilo prije ili poslije izbora jer se u suštini ništa nije pomaklo na bolje, obeshrabre aktiviste udruženja „Jer nas se tiče“. Tužbe protiv udruženja, prijave protiv pojedinaca, zabrana okupljanja, proširivanje deponije, razni pritisci na aktiviste itd…
Međutim, nisu uspjeli u svojim namjerama. Aktivisti se nisu umorili i dali obeshrabriti.
Od tada pa do danas, obiljažavaju taj dan, okupljaju se i prisjete tog dana kada su ih htjeli poniziti i zgaziti, ne razmišljajući o tome šta im rade i kakvu sliku šalju u javnost. I svakog 9.12. u protekle četiri godine gledajući video snimke od toga dana vidi se tuga na licima učesnika tog nemilog događaja a nerijetko i pokoja suza.
Ali ono što ih tada nije slomilo to ih je ojačalo. Koriste svaku priliku da ponove svoje zahtjeve i napomenu da nikada neće odustati. I dalje će inzistirati na zatvaranju i sanaciji deponije i iznalaženju nove lokacije.